بلاگ سلامت همراه دکتر

چگونه می‌توان جلوی ناخن جویدن را گرفت؟

چگونه می‌توان جلوی ناخن جویدن را گرفت؟

ناخن جویدن معمولاً از دوران کودکی آغاز شده و ممکن است تا بزرگسالی ادامه داشته باشد؛ عوارض این عادت رفتاری می‌تواند بیشتر از درمان‌های زیبایی باشد. تکرار ناخن جویدن باعث می‌شود پوست اطراف ناخن زخم شده و به بافتی که عامل رشد ناخن است، آسیب وارد کند و نتیجه‌ی این کار، داشتن ناخن‌هایی با ظاهر عجیب و غریب خواهد بود؛ به‌علاوه، ناخن جویدن مزمن می‌تواند شما را نسبت به عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر کند، چراکه باکتری‌ها و ویروس‌های مضر ممکن است از طریق دهان به انگشت‌ها و از طریق ناخن به‌صورت و دهانتان انتقال یابد.

توصیه‌هایی که متخصصین به بیماران خود ارائه می‌دهند:

۱. ناخن‌های خود را همیشه کوتاه کنید. با کوتاه کردن ناخن، وسوسه‌ی جویدن آن نیز کمتر می‌شود.

۲. لاک تلخ مزه بر ناخن خود بزنید. این ماده‌ی بی‌ضرر که بدون نسخه قابل تهیه است، مزه‌ای تلخ داشته و در افرادی که زیادی به ناخن جویدن عادت دارند، تأثیر مثبتی دارد.

۳. به‌طور منظم «مانیکور» کنید. هزینه‌ای که برای داشتن ناخن‌های زیباتر صرف می‌کنید، می‌تواند بر وسوسه‌ی ناخن جویدن غلبه کند؛ البته راه دیگری هم هست، می‌توانید ناخن‌های خود را با نوار، برچسب و یا دستکش بپوشانید تا دیگر نتوانید آن‌ها را بجوید.

۴. عادت ناخن جویدن را با یک عادت خوب دیگر جایگزین کنید. وقتی احساس می‌کنید که دلتان می‌خواهد ناخن‌هایتان را بجوید، می‌توانید با توپ ضد استرس یا گل پلاستیکی (ماده‌ی گل مانندی که بچه‌ها برای بازی آن را به شکل‌های مختلف در می‌آورند)، بازی کنید؛ این کار دست‌هایتان را مشغول نموده و از دهانتان دور نگه می‌دارد.

۵. عوامل محرک خود را شناسایی کنید. این عوامل می‌توانند مانند وجود ریشه‌ی ناخن، فیزیکی بوده یا شامل موارد دیگری مثل کسلی، استرس و یا اضطراب باشد؛ با کشف دلیل ناخن جویدن، می‌توانید راه‌های اجتناب از آن را فرا گرفته و کم‌کم متوقفشان کنید. گاهی اوقات، فقط دانستن اینکه تمایل به ناخن جویدن، چه زمانی در شما شروع می‌شود، می‌تواند به حل مسئله کمک کند.

۶. کم‌کم سعی کنید که ناخن جویدن را کنار بگذارید. برخی از پزشکان، روش تدریجی را برای ترک عادت به بیمار خود توصیه می‌کنند: مثلاً اول سعی کنید ناخن‌های شست خود را نجوید؛ سپس اگر موفق شدید، سعی کنید ناخن کوچک، ناخن اشاره و حتی کل ناخن‌های دستتان را نجوید. هدف این است که دیگر هیچ یک از ناخن‌های دستتان را نجوید.

در برخی موارد، ناخن جویدن نشانه‌ای از مشکلات وخیم روانی یا احساسی است. اگر بارها سعی کرده‌اید این عادت را ترک کنید و موفق نشده‌اید، حتماً با پزشک مشورت کنید؛ اگر به خاطر ناخن جویدن، به بیماری یا عفونت ناخن دچار شدید، حتماً به متخصصین پوست و مویی که دانشنامه دارند، مراجعه کنید.

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم: صفیه تنها
بازنگری: دکتر احمد دستجردی

نظر بدهید

/* ]]> */