بلاگ سلامت همراه دکتر

درماتیت نومولار (درماتیت سکه‌ای)

درماتیت نومولار (درماتیت سکه‌ای)

مرور کلی

 نام دیگر این بیماری «اگزمای دیسکی شکل» است.  

در پوست افراد مبتلا به این بیماری، زخم‌های متمایز، سکه مانند (نومولار) یا بیضی‌شکلی دیده می‌شود؛ این عارضه معمولاً پس از رسیدن آسیب‌هایی به پوست همچون سوختگی، ساییده شدن (ناشی از اصطکاک) یا نیش حشره بروز می‌کند. ممکن است یک یا چند لکه، روی پوست ظاهر شود که بروز آن هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

پزشکان متخصص به این عارضه‌ی پوستی «درماتیت نومولارم»، «اگزمای نومولار» یا «اگزمای دیسکی شکل» می‌گویند.

مردان، بیش از زنان در معرض این بیماری هستند. در مردان، اولین عوارض بیماری معمولاً بین سنین ۵۵ و ۶۵ بروز می‌کند؛ حال آنکه این بیماری در زنان پیش از این سن، یعنی در دوران نوجوانی یا جوانی دیده می‌شود. این بیماری معمولاً موجب بروز راش‌های سکه مانندی بر روی پوست می‌شود که ممکن است خارش داشته یا بسوزد.

 

نشانه‌ها و علائم

ضایعه‌ی پوستی ناشی از این بیماری، معمولاً به‌صورت گروهی از لکه‌های ریز، قرمز و زخم‌های تاول مانندی شروع می‌شود که ترشح دارند. سپس، این زخم‌ها بزرگ شده و رشد می‌کنند و درنهایت لکه‌ی سکه مانندی روی پوست شکل می‌گیرد.

این لکه‌ها معمولاً دارای نشانه‌ها و علائم زیر هستند:

 • اندازه‌ی آن‌ها از ۱ اینچ تا ۴ اینچ متغیر است.
 • معمولاً روی ساق پاها بروز می‌کنند، اما در تنه، بازوها، دست‌ها و پا نیز دیده می‌شوند.
 • صورتی، قرمز یا قهوه‌ای هستند و مرز مشخصی دارند.
 • خارش و سوزش دارند: این عارضه می‌تواند از حالت بسیار خفیف تا شدید و حاد متغیر باشد؛ ممکن است خارش پوست در شب شدیدتر شده و خواب را از بیمار سلب نماید.
 • پس از ترشح تاول‌ها، کبره می‌بندند و بعد از مدت طولانی پوسته‌پوسته می‌شوند.

در صورت ابتلا به عفونت استافیلوکوک اورئوس، کبره زردرنگی ممکن است بر این لکه‌ها ایجاد شود؛ برای درمان این حالت، ممکن است آنتی بیوتیک لازم باشد. پوست بین لکه‌ها معمولاً سالم می‌ماند، اما ممکن است خشک شده و به‌راحتی تحریک شود.

درماتیت نومولار
درماتیت نومولار: لکه‌ی درماتیت نومولار بر مچ پای بیمار

 

چه کسانی در معرض این بیماری هستند و علل آن چیست؟

چه افرادی به درماتیت نومولار مبتلا می‌شوند؟

این بیماری پوستی در مردان نسبت به خانم‌ها شایع‌تر است. در مردان، نشانه‌های اولیه‌ی این نوع درماتیت معمولاً بین سنین ۵۵ و ۶۵ و در زنان، بین ۱۵ و ۲۵ سالگی بروز می‌کند؛ درماتیت نومولار به‌ندرت در کودکان دیده می‌شود.

علل درماتیت نومولار چیست؟

اگرچه علت این بیماری نامشخص است، اما محققین فکر می‌کنند که حساسیت در برخی موارد تأثیرگذار است؛ بیمار ممکن است نسبت به موارد زیر حساسیت داشته باشد:

 • فلزها از جمله نیکل و در موارد نادر جیوه، مثلاً در پر کردن دندان
 • فرمالدئید
 • داروهایی مانند نئومایسین (یک آنتی بیوتیک موضعی)

اگر به ماده‌ای حساسیت دارید، اجتناب و پرهیز از آن تنها راه برطرف شدن ضایعات پوستی شماست.

تحقیقات نشان می‌دهد که زندگی در آب‌وهوای سرد و خشک خطر ابتلا به درماتیت نومولار را افزایش می‌دهد؛ علاوه بر این، اگر موارد زیر در موردتان صدق می‌کند، بروز این بیماری در شما بیشتر خواهد بود:

 • پوست خیلی خشک (خشکی زدگی)
 • ابتلا به انواع دیگر اگزما، بیشتر درماتیت آتوپیک یا درماتیت استازیس
 • جریان ضعیف خون و یا تورم در پاها
 • آسیب دیدن پوست (نیش حشرات، تماس با مواد شیمیایی یا ساییده شدن آن)
 • عفونت پوستی به موجب باکتری
 • مصرف داروهای خاص، مانند ایزوترتینوئین و اینترفرون. ایزوترتینوئین که برای درمان آکنه‌ی شدید تجویز می‌شود، می‌تواند احتمال بروز این عارضه پوستی را افزایش دهد و مصرف اینترفرون نیز می‌تواند باعث بروز درماتیت نومولار حاد و گسترده شود.
درماتیت نومولار
در این بیماری، تاول‌هایی روی پوست ظاهر شده و به همراه یکدیگر، لکه‌های قرمز رنگی را به وجود می‌آورند.

 

تشخیص و درمان آن

متخصصین چگونه درماتیت نومولار را تشخیص می‌دهند؟

پزشک معمولاً با نگاه کردن و معاینه‌ی پوست فرد، این بیماری را تشخیص می‌دهد؛ در صورت احتمال عفونت پوست، پزشک در حین معاینه ممکن است زخم را به‌وسیله‌ی گلوله پنبه‌ای پاک کند. اگر پزشکتان فکر می‌کند آلرژی دارید، تست حساسیت پوستی (تست پوست به‌منظور پیدا کردن آلرژی‌ها) را ممکن است برایتان تجویز کند؛ علاوه براین، در مواقعی که روش درمانی مؤثر نیست و ضایعه‌ی پوستی برطرف نمی‌شود، این تست احتمالاً توصیه خواهد شد، چراکه آلرژی مانع از درمان پوست و رفع ضایعات آن می‌شود.

متخصصین چگونه درماتیت نومولار را درمان می‌کنند؟

زخم‌های ناشی از این عارضه ممکن است مقاوم باشند؛ از این رو برای درمان آن‌ها مراجعه به پزشک متخصص، توصیه می‌شود. درمان‌ها و توصیه‌هایی که جهت درمان درماتیت نومولار بکار برده می‌شوند، عبارتند از:

 • از پوستتان در برابر صدماتی مانند خراشیده شدن، بریده شدن یا دیگر آسیب‌ها محافظت کنید. صدمه به پوست می‌تواند درماتیت نومولار را تشدید کند.
 • پوست خود را هیدارته کنید. می‌توانید با دوش یا استحمام ۲۰ دقیقه‌ای هر روزه این کار را انجام دهید. در عرض ۳ دقیقه پس از استحمام، به پوستتان که هنوز مرطوب است، مرطوب‌کننده بزنید؛ این کار به هیدراته شدن پوست خشک کمک می‌کند. علاوه براین، اعمال مرطوب‌کننده، خارش و پوسته‌پوسته شدن پوست را نیز کاهش می‌دهد. افزودن روغن استحمام به آب نیز می‌تواند مثمر ثمر باشد. به خاطر داشته باشید که برخی از روغن‌ها پوست را تحریک می‌کنند؛ متخصصین می‌توانند به شما روغن‌هایی را معرفی کنند که موجب تحریک پوست نمی‌شوند.
 •  داروها را مطابق دستورالعمل پزشکتان مصرف کنید.  پماد «کورتیکوایستروئید» و «کرم قطران» برای درمان پوست تجویز می‌شوند؛ این داروها می‌توانند میزان التهاب (قرمزی و تورم) و خارش پوست را کاهش دهند. اگر عفونت باکتریایی پوست داشته باشید، پزشک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. آنتی‌هیستامین خوراکی نیز ممکن است به‌منظور بهبود خواب بیمار تجویز شود.

اگر به درماتیت نومولار گسترده یا وخیم مبتلا باشید، احتمالاً به درمان‌های زیر نیاز خواهید داشت:

 • پانسمان دارویی (بانداژ)
 • عکس‌برداری (نور درمانی)
 • آنتی بیوتیک خوراکی
 • کورتیکواستروئید سیستمیک (به صورت خوراکی یا تزریقی)
 • خوابیدن در اتاق خنک و مرطوب. می‌توانید اتاق خود را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز، مرطوب نگه دارید.

نتیجه‌ی درمان

درماتیت نومولار در صورتی که درست درمان شود، به‌طور کامل برطرف خواهد شد. زخم‌های ران، پا و روی پا مدت بیشتری طول می‌کشد تا بهبود و التیام یابند و معمولاً لکه‌های روشن‌تر یا تیره‌تری پس از التیام این زخم‌ها روی پوست باقی می‌ماند. برطرف شدن لکه‌های ناشی از این عارضه در برخی موارد یک سال و در برخی دیگر چندین سال طول می‌کشد. گاهی اوقات، این لکه‌ها محو و پس از مدتی مجدداً ظاهر می‌شوند که معمولاً در همان ناحیه‌ی اولیه‌ی ضایعه بروز می‌کنند.   

 

توصیه‌هایی جهت کنترل آن

به‌منظور پیشگیری از عود و بازگشت بیماری، پس از رفع ضایعات پوستی ناشی از آن، متخصصین همواره توصیه می‌کنند که:

 • مرطوب‌کننده بزنید. حداقل روزی یک بار مرطوب‌کننده بزنید؛ بهترین زمان برای انجام این کار بلافاصله پس از استحمام است. مرطوب‌کننده ها با نگه‌داشتن رطوبت در پوست اثرگذار هستند. متخصصین می‌توانند محصولاتی را که موجب تحریک پوست نمی‌شود به شما معرفی کنند.
 • از انجام فعالیت‌هایی که پوستتان را اذیت می‌کند، پرهیز کنید. هر چیزی که پوست را خشک، گرم یا تحریک کند، می‌تواند موجب عود بیماری شود؛ متخصصین به‌منظور پیشگیری از چنین اتفاقی، توصیه می‌کنند با آب ولرم استحمام کنید، مدت زمان استحمام خود را به ۲۰ دقیقه کاهش دهید و نزدیک منابع حرارتی مانند آتش یا بخاری ننشینید.
 • از صابون استفاده نکنید. بجای آن از پاک‌کننده‌های نرم و ملایم برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید، چراکه صابون پوست را خشک می‌کند.
 • از دستگاه‌های رطوبت ساز استفاده کنید. وقتی می‌خواهید هوای داخلی فضای خانه‌ی خود را گرم یا خنک کنید، حتماً از چنین دستگاه‌هایی نیز استفاده کنید تا رطوبت هوا بیشتر شود.
 • لباس مناسب بپوشید. در صورتی که لباس گشاد بپوشید، احتمال تحریک شدن پوستتان خیلی کم خواهد شد؛ علاوه براین، از پوشیدن لباس‌های زبر، مانند لباس‌های پشمی که پوست را تحریک می‌کنند، پرهیز کنید.

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم: صفیه تنها
بازنگری: دکتر احمد دستجردی 

نظر بدهید

/* ]]> */