بلاگ سلامت همراه دکتر

ملانوم  (خال سرطانی)

مرور کلی

به این بیماری «ملانوم بدخیم» نیز گفته می‌شود. ملانوم، وخیم‌ترین نوع سرطان پوست است که اگر درمان نشود، به‌سرعت در سایر قسمت‌های بدن منتشر شده و وضعیت بسیار وخیمی را برای بیمار به وجود می‌آورد. اما جای خوشحالی وجود دارد که اگر ملانوم را زود تشخیص دهید و در جهت درمان آن اقدام نمایید تا حد زیادی قابل درمان خواهد بود.

ملانوم
ملانوم: این نوع سرطان پوستی می‌تواند از یک خال موجود در بدن شروع شود یا به‌صورت یک خال جدید روی پوست بروز کند.

با استفاده از ۳ مرحله‌ی زیر می‌توانید ملانوم را زودتر تشخیص دهید:

 1. آگاهی از نشانه‌های هشداردهنده‌ی ملانوم
 2. معاینه‌ی پوست به‌منظور مشاهده‌ی نشانه‌های هشداردهنده‌ی ملانوم
 3. مراجعه به پزشک پس از مشاهده‌ی هر گونه نشانه‌ی هشداردهنده‌ی ملانوم

 

ملانوم
متخصص در حال معاینه‌ی پوست بیمار به‌منظور تشخیص سرطان پوستی: اگر خال جدید و متمایزی روی بدنتان شکل گرفت یا لکه‌ای در بدنتان مشاهده کردید که در حال تغییر، خونریزی یا خارش است، حتماً به متخصصین مراجعه کنید.

 

نشانه‌ها و علائم

ملانوم به عنوان کشنده‌ترین نوع سرطان پوستی به شکل‌های مختلفی بر روی بدن ظاهر می‌شود، مانند:

 • تغییر خال فعلی
 • لکه‌ی جدید روی پوست
 • لکه‌ای که مثل کک‌ومک یا لکه‌ی پیری در حال تغییر به نظر می‌رسد.
 • رگه‌های تیره زیر ناخن انگشتان دست و پا
 • باریکه‌های تیره در پیرامون انگشتان دست و پا
 • تکه‌هایی از پوست ضخیم که مانند زخم به نظر رسیده و به آرامی رشد می‌کنند.

نشانه‌های هشداردهنده‌ای که باید مراقبت آن‌ها باشید.

توصیه‌ی متخصصین، همواره به همه‌ی افراد با هر رنگ و نژادی این است که پوست خود را مورد معاینه قرار دهید؛ چک کردن و معاینه‌ی پوست به شما کمک می‌کند تا ملانوم را زودتر یعنی زمانی که درمان آن آسان‌تر است، تشخیص دهید. هنگام معاینه‌ی پوست باید به دنبال نشانه‌های هشداردهنده‌ی ملانوم که «علائم ۵ گانه ی ملانوم» نامیده می‌شوند، باشید:

ملانوم

در صورت دیدن هر چیزی که شبیه ملانوم به نظر می‌رسد، فوراً به متخصص پوست مراجعه کنید؛ این پزشکان در زمینه‌ی تشخیص سرطان‌های پوستی تخصص دارند و تحقیقات نشان می‌دهد که در مقایسه با سایر پزشکان، بهتر می‌توانند وجود این نوع سرطان را در بیماران تشخیص دهند.

علائم ملانوم

ملانوم می‌تواند بدون درد یا بروز مشکل خاصی در شما ایجاد شود؛ در اکثر موارد، تغییر در پوست، پوست سر یا ناخن، تنها نشانه‌ی ملانوم است. ملانوم در برخی موارد موجب بروز عارضه‌های زیر نیز می‌شود:

 • خارش
 • درد
 • خونریزی

هنگام معاینه‌ی پوستتان، تمام نواحی آن را بررسی کنید.

ملانوم ممکن است یک یا دو مورد از علائم ۵ گانه را دارا باشد.

 

چه کسانی به ملانوم مبتلا می‌شوند و علل آن چست؟

چه افرادی در معرض این نوع سرطان هستند؟

هر فردی ممکن است به ملانوم مبتلا شود؛ اگرچه بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، پوست روشنی دارند، اما ممکن است افرادی که پوستشان قهوه‌ای یا سیاه است نیز به این عارضه دچار شوند. مواردی که خطر ابتلا به ملانوم را افزایش می‌دهند، عبارتند از:

در معرض خورشید بودن، استفاده از تخت‌های برنزه کننده و لامپ‌های خورشیدی: پژوهش‌ها حاکی از این هستند که اشعه ماورای بنفش ناشی از این منابع می‌تواند موجب سرطان پوستی در شما شود. مطالعات محققین همچنین  نشان می‌دهد که در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر، احتمال ابتلا به ملانوم در شما بیشتر خواهد بود:

 • اگر از تخت برنزه کننده استفاده کنید. استفاده از این وسایل، قبل از ۳۵ سالگی می‌تواند احتمال بروز ملانوم را تا ۵۹% افزایش دهد؛ در نظر داشته باشید که هر بار استفاده از تخت‌های برنزه کننده این میزان احتمال را بیشتر هم می‌کند.
 • اگر ۵ مورد آفتاب‌سوختگی تاول‌دار یا دفعات بیشتری از آن را بین سنین ۱۵ و ۲۰ سالگی تجربه کرده باشید؛ تحقیقات نشان می‌دهد که این اتفاق خطر ابتلا به ملانوم را تا ۸۰% افزایش می‌دهد.  
 • اگر محل زندگی‌تان نزدیک خط استوا باشد، زیرا میزان نور خورشید در چنین مناطقی شدیدتر است.
 • اگر در مناطق آفتابی آمریکا مانند فلوریدا یا آریزونا زندگی کنید.
 • اگر از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت نکنید. ملانوم در افراد بالای ۶۵ سال معمولاً به این دلیل که پوستشان سالیان سال در معرض نور خورشید بوده است، ایجاد می‌شود؛ مردانی که بیش از ۵۰ سال سن دارند، بیشتر در معرض این سرطان قرار دارند.
ملانم
ملانوم یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در خانم‌های ۱۵ تا ۲۹ ساله است؛ استفاده از تخت‌های برنزه کننده در این رخداد تأثیر زیادی دارد.

هرچند تماس با اشعه‌ی ماورای بنفش در افزایش خطر ابتلا به ملانوم مؤثر است، اما خصوصیات ظاهری شما نیز در این زمینه تأثیرگذار هستند، مانند:

پوست، مو و چشم‌های روشن یا داشتن خال‌های خاص:

اگر یکی از ویژگی‌های زیر را دارید، خطر ابتلا به ملانوم در شما بیشتر خواهد بود:

 • پوست روشن
 • موی قرمز یا بلوند
 • چشم آبی یا سبز
 • پوست حساس به خورشید
 • پوستی که به‌سختی برنزه شده و به‌راحتی می‌سوزد.
 • داشتن بیش از ۵۰ خال
 • خال‌های بزرگ
 • داشتن خال غیر طبیعی (خالی که مانند ملانوم به نظر می‌رسد).

ملانوم

مصرف داروهای خاص یا مبتلا بودن به برخی بیماری‌ها: خطر ابتلا به ملانوم بیشتر خواهد بود، در صورتی که:

 • قبلاً به ملانوم یا انواع دیگر سرطان‌های پوستی مبتلا شده باشید.
 • سایر سرطان‌های پوستی، مانند سرطان سینه یا تیروئید را قبلاً تجربه کرده باشید.
 • به بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند، مانند ایدز مبتلا بوده باشید.
 • از داروهایی که جهت کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن تجویز می‌شوند، استفاده می‌کنید، مثلاً داروهای نجات‌بخش که پس از عمل‌های پیوندی به‌منظور پیشگیری از پس زدن عضو، برای بیمار تجویز می‌شوند.

سابقه‌ی خانوادگی: اگر یکی از اقوام نسبی نزدیکتان به ملانوم مبتلا است یا قبلاً مبتلا بوده، احتمال بروز این نوع سرطان در شما بیشتر خواهد بود.

علل ملانوم چیست؟

نور ماورای بنفش که به‌وسیله‌ی خورشید یا تخت‌های برنزه کننده به بدن ما ساطع می‌شود، عامل این نوع سرطان پوستی است؛ پژوهش‌های محققین نشان می‌دهد که این اشعه‌ی مضر می‌تواند:

 1. موجب بروز ملانوم بر روی پوست طبیعی شود.
 2. احتمال تبدیل‌شدن یک خال معمولی روی پوست را به ملانوم افزایش دهد.

علاوه بر این، تحقیقات نشانگر این هستند که ژن‌های ارثی نیز در برخی موارد، احتمال بروز این نوع سرطان پوستی را افزایش می‌دهند.

از آنجایی که اشعه‌های ماورای بنفش، عامل اصلی ملانوم هستند، می‌توانید با انجام اقداماتی جهت پیشگیری از سرطان‌های پوستی، خطر بروز چنین سرطانی را در خود کاهش دهید.

ملانم
دریافت کنندگان اعضای پیوندی، بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم هستند.

 

تشخیص و درمان آن

متخصصین چگونه ملانوم را تشخیص می‌دهند؟

پزشک برای تشخیص ملانوم، ابتدا پوست بیمار را نگاه می‌کند، سپس خال‌ها و دیگر لکه‌های مشکوک را با وسیله‌ای موسوم به «درموسکوپ» به دقت مشاهده و معاینه می‌کند؛ این دستگاه، روی پوست نور انداخته و آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، بدین ترتیب متخصص می‌تواند به‌راحتی رنگ‌دانه‌ها و ساختارهای پوست را مشاهده کند. علاوه براین، پزشک ممکن است گره‌های لنفاوی (خیلی‌ها به این گره‌ها «غدد لنفاوی» می‌گویند) بیمار را نیز لمس کند. پزشک در صورت مشاهده‌ی هر گونه خال یا لکه‌ای شبیه به ملانوم، تمام آن یا قسمتی از آن را برمی‌دارد و سپس به آزمایشگاه می‌فرستد؛ بدون انجام  این فرآیند که «بافت‌برداری» نامیده می‌شود، نمی‌توان ملانوم را به‌طور یقین تشخیص داد. بافت‌برداری سریع، به‌راحتی و به‌طور ایمن توسط متخصصین انجام می‌شود؛ برای این نوع بافت‌برداری، جای هیچ نگرانی و خطری وجود ندارد. گزارش نتیجه‌ی بافت‌برداری علاوه بر تأیید ملانوم، مرحله‌ی پیشروی آن را نیز نشان می‌دهد؛ مرحله‌ی پیشروی بیماری به پزشک می‌گوید که سرطان تا چه عمقی از پوست نفوذ کرده است.

مراحل ملانوم:

مرحله‌ی بیماری

توضیح

 

مرحله‌ی صفر

 

ملانوم به اپیدرم یا روپوست (لایه‌ی فوقانی پوست) محدود می‌شود.

 

مرحله‌ی اول

 

ملانوم در این مرحله نیز به پوست محدود می‌شود، اما ضخیم‌تر شده و ضخامت آن گاهی به یک میلی‌متر نیز می‌رسد؛ در مرحله‌ی اول، الف: پوست روی ملانوم بی‌عیب و سالم به نظر می‌رسد؛ اما در مرحله‌ی اول ب: پوست زخم می‌شود و شکافی روی آن پدید می‌آید.

 

مرحله‌ی دوم

 

ملانوم  در این مرحله رشد نموده و ضخیم‌تر می‌شود و ضخامت آن از یک تا بیش از چهار میلی‌متر متغیر است. پوست روی خال سرطانی گاهی زخم شده و می‌شکافد؛ اگرچه خال در این مرحله ضخیم شده، اما هنوز منتشر نشده است.

 

مرحله‌ی سوم

 

ملانوم در یکی از این دو ناحیه: ۱- یک یا چند گره لنفاوی (غدد لنفاوی) نزدیک یا ۲- پوست مجاور خال سرطانی منتشر می‌شود.

 

مرحله‌ی چهارم

 

ملانوم در اندام‌های داخلی، گره‌های لنفاوی یا پوست دورتر از محل اولیه‌ی ملانوم منتشر می‌شود.

گاهی اوقات، انجام نوع دیگری از بافت‌برداری مورد نیاز است؛ این نوع جراحی که «نمونه‌برداری از غدد لنفاوی نگهبان» نام دارد، برای تشخیص مرحله‌ی سرطان توصیه می‌شود، زیرا وقتی ملانوم منتشر می‌شود، معمولاً ابتدا وارد نزدیک‌ترین غدد لنفاوی می‌گردد؛ این نوع بافت‌برداری مشخص می‌کند که آیا سرطان وارد غدد لنفاوی نزدیک خال سرطانی شده‌اند یا خیر. اشعه‌ی ایکس، عملکرد خون (blood work) و سی‌تی‌اسکن، آزمایشات دیگری هستند که ممکن است برای بیمار تجویز شوند.

متخصصین ملانوم را چگونه درمان می‌کنند؟

روش‌های درمانی این بیماری بر اساس معیارهای زیر تعیین و مشخص می‌شوند:

 • میزان نفوذ ملانوم در عمق پوست
 • منتشر شدن یا نشدن ملانوم در سایر نواحی بدن
 • وضعیت سلامت بیمار

درمان‌هایی که برای این نوع سرطان بکاربرده می‌شود:

جراحی: برای درمان ملانوم، پزشک باید تمام سلول‌های سرطانی را بردارد، وقتی سرطان منتشر نشده است، وی معمولاً می‌تواند این کار را در مطب خود انجام دهد؛ بیمار معمولاً در حین انجام عمل‌های زیر هوشیار است:

 • بریدن و جدا کردن ضایعه: در این روش، پزشک ابتدا ناحیه‌ی مورد درمان را بی‌حس نموده و سپس ملانوم به اضافه‌ی قسمتی از پوست سالم اطراف آن را برمی‌دارد؛ این پوست سالم «حاشیه» نامیده می‌شود و این عمل جراحی به‌صورت های متعدد و در اکثر مواقع در مطب خود پزشک انجام می‌گیرد.
 • جراحی مهر: متخصصینی که آموزش‌های تکمیلی مرتبط با جراحی «مهر» را گذرانده باشد، این عمل را انجام می‌دهند؛ به این پزشکان متخصص «جراح مهر» گفته می‌شود.

جراحی مهر با برداشتن قسمت قابل مشاهده‌ی ملانوم آغاز می‌شود. سپس جراح، سلول‌های سرطانی را برمی‌دارد. سلول‌های سرطانی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند؛ از این رو، پزشک هر بار لایه‌ای از پوست را که احتمالاً سلول سرطانی در آن وجود دارد، برمی‌دارد. پس از برداشتن هر لایه، پوست به‌وسیله‌ی میکروسکوپ توسط پزشک بررسی می‌شود تا ببیند سلول‌های سرطانی در آن دیده می‌شوند یا خیر. پوست به‌صورت لایه به لایه برداشته شده تا آنجا که دیگر هیچ سلول سرطانی در آن مشاهده نگردد. در اکثر موارد، مدت زمان جراحی مهر، یک روز یا کمتر طول می‌کشد؛ این روش تا حد زیادی در درمان سرطان مؤثر است.

اگر برای درمان این سرطان پوستی، زود اقدام شود، عمل برداشتن ملانوم از طریق بریدن یا مهر، تنها چیزی است که بیمار به آن نیاز خواهد داشت. ملانوم در اولین مرحله، فقط در اپیدرم یا روپوست (لایه فوقانی پوست) رشد می‌کند؛ به این مرحله از بیماری «مرحله‌ی صفر» یا «مرحله‌ی اولیه» گفته می‌شود و با استفاده از روش‌های جراحی مذکور، احتمال درمان ملانوم در این مرحله ۱۰۰% است.

اما وقتی که ملانوم عمیق‌تر گشته و منتشر می‌شود، درمان آن سخت‌تر خواهد بود؛ در این صورت، درمان با یکی از عمل‌های بالا شروع می‌شود. علاوه بر این، ممکن است درمان‌های بیشتری برای بیمار تجویز شوند، از جمله:

 • لنفادنکتومی: عمل برداشتن غدد لنفاوی
 • ایمن درمانی: روشی که به سیستم ایمنی بیمار کمک می‌کند تا با سرطان مبارزه کند.
 • هدف درمانی: داروهایی که سرطان را به‌طور موقتی کاهش می‌دهند؛ البته در برخی موارد، سرطان را نیز می‌توانند به‌طور کامل درمان کنند.
 • شیمی درمانی: در این روش، سلول‌های سرطانی (و بخشی از سلول‌های سالم) از بین برده می‌شوند.
 • پرتودرمانی: در این روش، سلول‌های سرطانی (و بخشی از سلول‌های سالم) با استفاده از اشعه‌ی ایکس از بین برده می‌شوند.

سایر روش‌های درمانی که ممکن است توصیه شوند:

 • کار آزمایی بالینی: این آزمایش، میزان اثر یک دارو یا روش‌های درمانی را بررسی می‌کند. وقتی از نظر پزشک یک روش درمانی جدید که تحت مطالعه و تحقیق است، می‌تواند برای بیمار مفید و مؤثر باشد، این آزمایش اجرا می‌شود؛ این نوع آزمایش که بخشی از تحقیقات پزشکی است، خطرات و فواید خاص خود را دارد.

بیمار پیش از انجام چنین آزمایشی، باید در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کند؛ تصمیم‌گیری برای شرکت در این آزمایشات، کاملاً به خود بیمار بستگی دارد.

 • تی سل تراپی اقتباسی (Adoptive T-cell therapy): در این روش، از سیستم ایمنی بدن جهت مبارزه با سرطان استفاده می‌شود و بجای مصرف دارو، خون بیمار گرفته می‌شود؛ خون بیمار به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا سلول‌های تی (سلول‌هایی در بدن ما که با سرطان‌ها و عفونت‌ها مبارزه می‌کنند) آن برداشته شود. سپس، این سلول‌ها کشت شده تا تکثیر یابند.

سلول‌های تی، پس از آماده شدن، مجدداً به بیمار تزریق می‌شوند. برخی بیماران مبتلا به ملانوم حاد با استفاده از این روش، بهبود طولانی‌مدتی داشته‌اند، اما این روش به‌طور گسترده قابل اجرا نیست.

 • مراقبت تسکینی: این نوع مراقبت‌ها می‌تواند علائم بیماری را تسکین داده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود دهند، اما توجه داشته باشید که این روش، سرطان را درمان نمی‌کند؛ مراقبت تسکینی برای اکثر بیماران مبتلا به ملانوم تجویز می‌شود، نه تنها برای بیمارانی که سرطان آن‌ها به آخرین مراحل خود رسیده است.

وقتی ملانوم منتشر می‌شود، مراقبت تسکینی می‌تواند درد و دیگر علائم را کنترل کند. پرتودرمانی به عنوان نوعی از مراقبت تسکینی برای ملانوم مرحله‌ی چهارم تجویز می‌شود؛ این روش می‌تواند درد و دیگر علائم بیماری را کاهش دهد.

نتیجه‌ی درمان

نتیجه‌ی درمان به میزان نفوذ سرطان در عمق پوست بستگی دارد؛ اگر ملانوم زمانی که فقط لایه‌ی فوقانی پوست را تحت تأثیر قرار داده، به درستی درمان شود، ۱۰۰% قابل درمان است، اما اگر ملانوم عمیق‌تر گشته یا منتشر شده باشد، ممکن است به فوت بیمار منجر شود.    

توصیه‌هایی جهت گفتگو با پزشکتان در مورد ملانوم

آیا به ملانوم مبتلا شده‌اید؟ آیا درمان خود را شروع کرده‌اید؟

اگر تشخیص این بیماری یا درمان آن موجب استرس در شما شده است، کاملاً حق دارید. پذیرش چنین مواردی کمی سخت است و ذهن ما را در اکثر موارد آشفته و پریشان می‌کند؛ در نتیجه، فهمیدن و درک اطلاعات و دستورالعمل‌های پزشکی، کمی چالش‌برانگیز خواهد شد. البته در این مورد، داشتن ارتباط دوطرفه‌ی خوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و تأثیر مثبت زیادی دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که رابطه‌ی خوب و مؤثر بین بیمار و پزشک در حین درمان سرطان، نتیجه‌ی درمان را بهبود و ارتقا می‌بخشد. توصیه‌های زیر علاوه بر نشان دادن اطلاعات لازمی که باید از پزشکتان دریافت کنید، اطلاعاتی که باید به وی ارائه دهید را نیز بیان می‌کند.

چه چیزهایی را باید به پزشک گفت؟

می‌توانید با صحبت کردن پیرامون موارد زیر با پزشک خود رابطه‌ی خوبی برقرار کنید:

۱.  دوست دارید چقدر اطلاعات در مورد بیماری خود داشته باشید؟ برخی افراد دوست دارند از جزئیاتی مانند خطرات و فواید درمان، نتایج مورد انتظار و اینکه روش‌های درمانی تا چه حد بر زندگی روزمره‌ی آن‌ها تأثیر خواهد داشت، مطلع شوند. در حالی که بیماران دیگر، تمایلی به شنیدن چنین اطلاعات مفصلی ندارند و فقط می‌خواهند بدانند که پزشک چه روشی را برای درمان بیماری آنان پیشنهاد می‌کند. در رابطه با میزان اطلاعات و جزئیاتی که دوست دارید از آن مطلع باشید، فکر کنید.

۲. سعی کنید به همه‌ی سؤالات، حتی اگر نامرتبط به نظر می‌رسند یا مایه‌ی خجالتتان هستند، پاسخ درست و دقیق بدهید. مثلاً سؤالاتی مانند:

 • آیا سیگار می‌کشید، مشروبات الکی مصرف نموده یا بدن خود را برنزه کرده‌اید؟
 • چه داروها، مکمل‌ها و داروهای گیاهی مصرف می‌کنید؟
 • آیا برای درمان سرطان خود روش دیگری را نیز دنبال می‌کنید؟ (حتماً در مورد تمام درمان‌های خانگی و سایر روش‌هایی که استفاده می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید).

به تمام این سؤالات، صحیح و صادقانه پاسخ دهید، چراکه هریک از این موارد می‌تواند در درمانتان تأثیر بگذارد.

توصیه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا گفته‌های پزشکتان را درک نموده و به خاطر بسپارید.

وقتی که استرس داریم، به خاطر سپردن چیزهایی که می‌شنویم، دشوار خواهد شد؛ توصیه‌های زیر کمک می‌کند تا به اطلاعات مورد نیاز دست بیابید.

۱. وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، لپ‌تاپ یا دفترچه‌ی یادداشت همراه خود داشته باشید. حتی اگر ترجیح می‌دهید که فقط اطلاعات اصلی و بنیادی را بشنوید، به خاطر سپردن گفته‌های پزشکتان سخت خواهد بود؛ یادداشت‌برداری به شما کمک می‌کند تا آنچه را که باید انجام دهید، به خاطر داشته باشید و تصمیمات آگاهانه‌ای در رابطه با مراقبت‌های مرتبط با بیماری خود اتخاذ کنید. علاوه براین، می‌توانید سؤالاتی را که پس از جلسه به ذهنتان خطور می‌کند، یادداشت نموده و بعداً از پزشکتان بپرسید.

۲. همواره به همراه یکی از اعضای نزدیک خانواده یا یکی از دوستان نزدیکتان به مراکز درمانی مراجعه کنید. کاملاً قابل درک است که با شنیدن چنین خبری خاطرتان آشفته بشود. علاوه براین، ممکن است آن‌قدر استرس داشته باشید که نتوانید به‌خوبی حرف‌های دکتر را بشنوید یا یادداشت کنید؛ به همین دلیل، همراه بودن یکی از اعضای نزدیک خانواده یا یکی از دوستان نزدیک که بتواند نکات لازم را یادداشت نموده و سؤالات ضروری را بپرسد، بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

۳. اگر چیزی برایتان مبهم بود، حتماً از پزشک خود، توضیح بیشتری بخواهید. پزشکان با استفاده از زبان و اصطلاحات تخصصی خود، به‌راحتی با یکدیگر گفتگو می‌کنند و اطلاعات لازم را انتقال می‌دهند؛ به عنوان مثال، بیان اینکه بیمار به ملانوم با مرحله‌ی خاصی مبتلا است، حاوی اطلاعات مهمی برای دیگر پزشکان خواهد بود، اما پزشک هنگام صحبت با بیمار مسلماً از کلمات معمولی و اصطلاحات روزمره استفاده می‌کند؛ با وجود این، اگر مسئله‌ای مطرح شد که برایتان مبهم بود، حتماً پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.  

ملانوم
یک متخصص در حال گفتگو با بیمار خود و دختر وی؛ همراه داشتن شخص مورد اعتمادتان در جلسات مراجعه به پزشک، تأثیر مثبت زیادی دارد.

در پایان جلسات مراجعه به پزشک چه کارهایی باید انجام دهیم؟

قبل از ترک کردن مطب، لازم است که بدانید چه کارهایی را باید پس از آن انجام داده و رعایت کنید؛ با انجام موارد زیر در عرض یک دقیقه می‌توانید از عهده‌ی این کاربر بیایید:

 • نکات مهمی را که شنیده‌اید، سریع خلاصه کنید. این کار در پایان جلسه، بسیار مفید است.
 • از پزشک خود زمان بگیرید تا بتوانید تصمیم لازم را اتخاذ کنید. ذهن باید هنگام تصمیم‌گیری آرام و راحت باشد؛ از پزشک خود بپرسید که برای تصمیم‌گیری چقدر زمان دارید.
 • بپرسید که در صورت داشتن سؤالات بیشتر از چه طریقی و با چه کسی می‌توانید تماس بگیرید. بسیاری از بیماران می‌گویند که ای کاش می‌توانستند سؤالاتی را که پس از جلسه در ذهنشان ایجاد می‌شود، بپرسند.

 

اخبار مرتبط با درمان ملانوم

روش‌های درمانی مرتبط با سرطان ملانوم پیشرفته، همچنان در حال پیشرفت و بهتر شدن است.

مارس سال (۲۰۱۵): روش‌های درمانی این بیماری به‌سرعت در حال تغییر و رشد است؛ یافته‌های شگرف تحقیقات پزشکی حاکی از  خبرهای نویدبخشی برای بیماران مبتلا به «ملانوم منتشر شده»، می‌باشد. هدف درمانی یکی از روش‌هایی است که به این تغییر چشمگیر کمک کرده است؛ در این روش، از داروهای جدیدی استفاده می‌شود که می‌توانند به‌طور موقت، جلوی پیشرفت سرطان را بگیرند. روش دیگری به نام «ایمن درمانی» که در آن سیستم ایمنی بیمار به‌منظور مبارزه با سرطان تقویت می‌شود نیز در برخی موارد موجب افزایش طول عمر بیمار گردیده است. مطالب زیر نشان می‌دهد که این داروها که بین سال‌های (۲۰۱۱) و (۲۰۱۴) از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شده است، چگونه می‌توانند به بیمار کمک کنند؛ تمام این داروها برای درمان سرطان ملانوم منتشر شده در بزرگسالان (بالاتر از ۱۸ سال) تأیید شده‌اند.

به سیستم ایمنی بدن بیمار کمک کنید تا با سرطان مبارزه کند.

داروی ایپیلیموماب (با نام تجاری Yervoy)، مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا در سال (۲۰۱۱) در برخی موارد مؤثر بوده و موجب افزایش طول عمر بیمار شده است.

ایپیلیموماب چگونه مؤثر واقع می‌شود: این دارو به سیستم ایمنی بیمار کمک می‌کند تا سلول‌های سرطانی را شناسایی نموده، مورد هدف قرار دهد و به آن‌ها حمله کند؛ این دارو به سلول‌های سالم کاری ندارد.  

واکنش بدن بیمار به ایپیلیموماب: بر اساس تحقیقات، واکنش بدن بیماران نسبت به داروی مذکور بدین شرح بوده است:

 • کوچک شدن تومور در ۱۱% بیماران مبتلا به ملانوم پیشرفته.
 • واکنش طولانی‌مدت در بیمارانی که بدنشان نسبت به این دارو جواب داده است.
 • امکان افزایش واکنش‌های طولانی‌مدت در بیمارانی که ۷ سال زنده ماندند؛ هیچ مورد فوتی در بیمارانی که به مدت ۷ سال پس از اولین درمان زنده ماندند، دیده نشد.
 • مؤثر بودن در بیمارانی که ملانوم در مغز آن‌ها منتشر شده است؛ در ۱۸% این بیماران، تومورها رفع شده، کوچک شدند یا هیچ‌گونه پیشرفتی نداشتند.

خبرهای خوب و نویدبخش: مصرف «ایپیلیموماب» و داروهای دیگری که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند، واکنش بدن را افزایش می‌دهد؛ در کار آزمایی های بالینی، بیمارانی که چنین ترکیبات دارویی را مصرف کردند، در مقایسه با بیمارانی که فقط ایپیلیموماب برایشان تجویز شده بود، بیشتر زنده ماندند و عوارض جانبی سمی کمتری در آن‌ها بروز داشت.

چگونگی مصرف ایپیلیموماب: بیمار، این دارو را به‌صورت سرم درون وریدی در بیمارستان یا مراکز درمانی سرطان دریافت می‌کند.

نکته: متخصصین سرطان (افرادی که در زمینه درمان سرطان تخصص دارند) معمولاً سرطان را وقتی که در بدن منتشر شده است، می‌توانند درمان کنند؛ این متخصصین تعداد دفعات مصرف این دارو و همچنین عوارض جانبی احتمالی آن را به شما می‌گویند.

پگیلیتد اینترفرون: تأیید شدن این دارو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا جهت درمان ملانوم منتشر شده در غدد لنفاوی نزدیک خال سرطانی، یکی دیگر از پیشرفت‌ها در حوزه‌ی ایمنی درمانی است. عوارض جانبی «پگ اینترفرون» در مقایسه با اینترفرون که در گذشته به بیمار داده می‌شد، کمتر است؛ از این رو،  بیمار می‌تواند برای مدت بیشتری از آن استفاده کند. مدت زمان توصیه شده برای استفاده از این دارو ۵ سال است.

هدف درمانی می‌تواند به‌طور موقت از منتشر شدن سرطان پیشگیری کند.

سرطان وقتی رخ می‌دهد که تغییراتی در ژن‌های ما ایجاد شود؛ پزشکان به این تغییرات «جهش ژنتیکی» می‌گویند. در برخی موارد ملانوم، ژن خاصی موسوم به «BRAF» تغییر می‌کند که پزشکان این تغییر را «جهش ژنتیک BRAF» می‌نامند. محققین داروهایی را تولید کرده‌اند که می‌توانند جهش ژنتیک BRAF را مورد هدف قرار دهند؛ داروهای زیر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا جهت درمان ملانوم ناشی از جهش ژنتیک BRAF تأیید شده‌اند:

 • ومورافنیب (با نام تجاری زلبوراف)، تأیید شده در سال (۲۰۱۱)
 • دابرافنيب (با نام تجاری تافينلار)، تأیید شده در سال (۲۰۱۳)
 • ترامتینیب (با نام تجاری مکینیست)، تأیید شده در سال (۲۰۱۳)
 • دابرافنيب + ترامتینیب، تأیید شده در سال (۲۰۱۴)

داروهای مذکور چگونه اثرگذار هستند: اگر بیماری جهش ژنتیک BRAF داشته باشید، این داروها مسیری که ملانوم در حال رشد است را به‌طور موقت مسدود می‌کنند؛ از آنجایی که دابرافنيب و ترامتینیب نواحی مختلفی از یک مسیر را مسدود می‌کنند، وقتی باهم مصرف شوند، تأثیر بیشتری دارند.

بیمار باید جهش ژنتیک BRAF داشته باشد: برای اینکه بتوان هدف درمانی را برای بیماری تجویز نمود، تومور ملانوم باید لزوماً در ژن BRAF یک جهش خاص داشته باشد. بافت‌برداری از ملانوم (برداشتن قسمتی از ملانوم و آزمایش کردن آن) به دکتر شما نشان می‌دهد که آیا جهش ژنتیک BRAF دارید با خیر.

واکنش بدن بیمار به این داروها: این داروها می‌توانند تومور ملانوم را کوچک نموده و سرعت پیشرفت سرطان را کاهش دهند؛ در کار آزمایی های بالینی، واکنش‌های زیر در بیماران دیده شده است:

 • دابرافنيب: ۵۴% بیماران واکنش مثبت دارند (تومور کوچک شد یا به‌طور کل از بین رفت) که پس از حدود ۵٫۶ ماه  پیشرفت ملانوم شروع می‌شود.
 • ترامتینیب: وقتی که بدن بیمار واکنش مثبتی به این دارو دارد، حدود ۴٫۸ ماه طول می‌کشد تا پیشرفت ملانوم شروع شود.
 • دابرافنيب + ترامتینیب: ۷۶% بیماران واکنش مثبت دارند که حدود ۹٫۴ ماه طول می‌کشد.
 • ومورافنیب: بیش از نیمی از بیماران واکنش مثبت داشتند که حدود ۶٫۷ ماه تداوم داشت و ملانوم در ۶% بیماران به‌طور کامل از بین رفت (هیچ نشانه‌ای از ملانوم دیده نشد).

اگرچه این داروها مؤثر هستند، اما اثرگذاری آن‌ها معمولاً پیش از موقع، متوقف می‌شود؛ در چنین مواقعی، ملانوم می‌تواند شروع به پیشرفت کند که در این موارد، سایر روش‌های درمانی را می‌توان بکار برد.

چگونگی مصرف این دارو: تمام این داروها به‌صورت قرص به بیمار داده می‌شوند.

نکته: متخصصین سرطان، معمولاً این نوع داروها را تجویز نموده و وضعیت بیمار را تحت نظر می‌گیرند.

از آنجایی که برخی از عوارض جانبی این داروها ممکن است بر روی پوست بروز کند، بیمارانی که این نوع داروها را مصرف می‌کنند، معمولاً تا یک سال تحت نظر متخصصین پوست قرار می‌گیرند.  

بیمارانی که ومورافنیب مصرف می‌کنند: این بیماران باید به‌شدت از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنند، چراکه «ومورافنیب» تا حد زیادی پوست را نسبت به نور خورشید حساس می‌کند. فقط ۵ دقیقه قرار داشتن در فضای بیرون و زیر نور خورشید، می‌تواند موجب آفتاب‌سوختگی در فرد شود؛ پوست این بیماران حتی وقتی که در مناطق سایه‌دار هستند، نیز می‌تواند آفتاب سوخته شود.

داروهایی که در صورت مؤثر نبودن سایر داروها می‌توان تجویز نمود

در سال (۲۰۱۴) سازمان غذا و داروی آمریکا دو دارو به نام‌های «نیوولوماب» (با نام تجاری اپدیوو) و «پمبرولیزوماب» (با نام تجاری کیترودا) را برای چنین مواقعی تأیید کرد؛ هر دو داروی یاد شده از طرف این سازمان برای بیماران زیر، مورد تأیید قرار گرفته است:

 • برای بیمارانی که داروی ایپیلیموماب را مصرف کرده‌اند.
 • برای بیمارانی که جهش ژنتیک BRAF دارند.

از آنجایی که این داروها موجب بروز عوارض جانبی شدید و وخیمی در برخی بیماران می‌شود، سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف آن را فقط برای بیمارانی تأیید می‌کند که ابتدا داروهای دیگر را امتحان و مصرف کرده باشند.

نیوولوماب و پمبرولیزوماب چگونه مؤثر واقع می‌شوند: این داروها همانند ایپیلیموماب به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند تا با سلول‌های سرطانی ملانوم مبارزه کند.

یافته‌ها و کشفیات مهمی در این زمینه به‌سرعت در حال تحقق هستند

داروهای دیگری برای درمان ملانوم پیشرفته در کار آزمایی های بالینی در دست تحقیق و بررسی هستند و انتظار می‌رود که بیشتر این داروها از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تأیید قرار بگیرند.

اطلاعات بیشتر در مورد داروهای جدیدتر مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا

اگر به امتحان و بررسی درمان‌های دیگر علاقه‌مند هستید، می‌توانید از پزشک خود در رابطه با درمان‌هایی که مناسب شما هستند، سؤال کنید. محققین همچنان در حال تحقیق و بررسی داروهای ارائه شده در این مقاله هستند. با مراجعه به صفحات زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این داروها و همچنین کار آزمایی های بالینی که به‌منظور بهبود اثر داروها انجام می‌شود و پذیرای بیماران مبتلا به ملانوم پیشرفته جهت همکاری در این امور تحقیقاتی هستند را پیدا کنید.

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم: صفیه تنها
بازنگری: دکتر احمد دستجردی 

نظر بدهید

/* ]]> */