بلاگ سلامت همراه دکتر

اکتینیک کراتوز

شرح بیماری

«اکتینیک کراتوز» (كراتوز آفتابي) ضایعه‌ای است که وقتی پوست، خیلی در معرض نور خورشید یا اشعه‌های برنزه کننده‌ی سالنی قرار می‌گیرد، ایجاد می‌شود؛ این عارضه در بیشتر افراد بیش از یک بار رخ می‌دهد. وقتی بیش از چندین بار این عارضه را تجربه کنید، می‌توان گفت که شما به «اکتینیک کراتوز» مبتلا شده‌اید. اگر این عارضه در فردی بارها تکرار شود، باید به متخصص پوست مراجعه کند؛ وجود این عارضه در اکثر بیمارانی که به‌دفعات زیاد آن را تجربه می‌کنند، ممکن است در تمام عمرشان تداوم داشته باشد. «کراتوز آفتابی» یک ضایعه‌ی پیش سرطانی محسوب می‌شود که اگر برای درمان آن اقدامی نشود، ممکن است به سرطان پوست موسوم به «سلول سنگفرشي» تبدیل شود. «کراتوز آفتابی» را می‌توانید پیش از اینکه به سرطان تبدیل شود، با مراجعه‌ی مکرر به پزشک و چکاپ درمان کنید؛ اگر سرطان پوستی شروع شود، با درمان زودهنگام می‌توان آن را مهار نمود.

کراتوز آکتینیک
«کراتوز آکتینیک»: این عارضه‌ی پوستی وقتی ایجاد می‌شود که فرد سالیان سال در معرض زیاد نور خورشید قرار می‌گیرد؛ «کراتوز آکتینیک» لکه‌ها یا رشدهای زبر و پوسته‌پوسته‌ای هستند که بر روی پوست ایجاد می‌شوند.

 

نشانه‌ها و علائم

نشانه‌های این بیماری

نشانه‌های این عارضه در تصاویر زیر نشان داده شده است. اگر هر یک از این نشانه‌ها را در پوست خود دیدید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ بیماری «کراتوز آفتابی» اگر درمان نشود، ممکن است به‌نوعی سرطان پوست به نام «سرطان سلول سنگفرشی» تبدیل شود. افراد مبتلا به این عارضه، بیشتر در معرض دیگر انواع سرطان‌های پوستی هستند. اکثر سرطان‌های پوستی اگر زود تشخیص داده شوند و در جهت درمان آن زود اقدام گردد، قابل درمان هستند.

اکتینیک کراتوز

علائم کراتوز آکتینیک

در اکثر بیماران، علامتی دیده نمی‌شود؛ آن‌ها فقط متوجه تغییراتی در پوستشان می‌شوند، البته علائم ممکن است بروز کنند. چند علامتی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید، عبارتند از:

 • وجود نواحی زبر بر روی پوست که قابل مشاهده نیستند.
 • لکه‌ها یا جوانه‌های زبری که هنگام مالیدن دردناک هستند.
 • خارش یا سوزش
 • احساس خشکی مداوم در لب‌ها

کراتوز آکتینیکظاهر و ناپدید می‌شود

این عارضه ممکن است بر پوست ظاهر شده و برای چندین ماه روی آن باقی بماند و سپس پوسته‌پوسته و ناپدید گردد و پوست ممکن است به‌طور ناگهانی نرم شود؛ بسیاری از این عارضه‌ها در عرض چند روز تا چند ماه می‌توانند بارها بروز داشته باشند، در واقع معمولاً وقتی این اتفاق رخ می‌دهد که فرد بدون محافظت از پوست خود در برابر خورشید بیرون رفته است. حتی اگر عارضه‌های «کراتوز آکتینیک» بروز مجدد نداشتند، حتماً به متخصص مراجعه کنید؛ وقتی پوست شدیداً آسیب می‌بیند، این عارضه دیده می‌شود. ضایعه‌های بیشتری نیز ممکن است در شما بروز کند و اگر آسیب پوست عمیق‌تر و شدیدتر شود، می‌تواند به «سرطان پوست» منجر گردد.

کراتوز آکتینیک

پوست آسیب دیده ناشی از نور خورشید: این مرد به «کراتوز آکتینیک» مبتلا نیست، اما دست‌ها و مچ او به این دلیل که بیشتر عمرش را در فضاهای بیرونی کار کرده است، آسیب دیده‌اند؛ این فرد بیشتر در معرض بیماری «کراتوز آکتینیک» می‌باشد.

کراتوز آکتینیک

احساس پوسته‌پوسته بر روی پوست‌های آسیب دیده از نور خورشید: فرد معمولاً پیش از دیدن عارضه‌ها، آن‌ها را حس می‌کند؛ به عنوان مثال، این مرد پیش از اینکه کراتوز نمود ظاهری پیدا کند، احساس یک تکه سنباده‌ای شکل بر گردنش (که به دلیل نور خورشید آسیب دیده) داشته است.

کراتوز آکتینیک

برآمدگی‌های قرمز، زبر و برجسته: بیشتر ضایعه‌های «کراتوز آکتینیک» مانند برآمدگی‌هایی قرمز، پوسته‌پوسته و برجسته هستند. چند ضایعه‌ی «کراتوز آکتینیک» بر صورت این خانم ۵۷ ساله دیده می‌شود.

کراتوز آکتینیک

پوست ضخیم، تغییر رنگ یافته و پوسته‌پوسته که رشدهای بسیاری در آن دیده می‌شود: عارضه‌های «کراتوز آکتینیک» در قسمت‌هایی از پوست که سالیان سال در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، مانند پوست سر، صورت و بازوها ممکن است، بیشتر دیده شود؛ رشدهای ضخیمی بر بازوی این فرد بیمار ایجاد شده است.

کراتوز آکتینیک

لکه‌های قهوه‌ای: عارضه‌های «کراتوز آکتینیک» در این فرد به‌صورت لکه‌های قهوه‌ای بروز کرده است؛ این عارضه‌ها ظاهری شبیه به «ملانوم» (یک نوع سرطان پوست) دارند.

کراتوز آکتینیک

شاخ: برخی از عارضه‌های «کراتوز آکتینیک» خیلی سریع رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند؛ به‌طوری‌که شبیه شاخ حیوان به نظر می‌رسند که احتمال تبدیل این نوع عارضه‌ها به «سرطان پوست» بیشتر است.

کراتوز آکتینیک

پوسته‌های سفید بر لب پایین: وقتی عارضه «کراتوز آکتینیک» در لب ایجاد می‌شود، به آن «التهاب لب آکتینیک» (actinic cheilitis) می‌گویند؛ اگر لبتان پوسته‌پوسته، ترک ترک یا همیشه خشک است، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

کراتوز آکتینیک

سرطان سلول سنگفرشی بر لب پایین: برخی از «کراتوز آکتینیک» ها درصورتی‌که درمان نشوند، ممکن است به این نوع سرطان پوستی منجر گردند.

 

چه افرادی به این بیماری مبتلا می‌شوند و علل آن چیست؟

افرادی که بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند، معمولاً یک یا چند ویژگی ذیل را دارا هستند:

 •  پوست روشن
 • بلوند یا قرمز بودن رنگ طبیعی مو
 • آبی، سبز یا فندقی بودن رنگ طبیعی چشم
 • کک مک یا آفتاب‌سوخته بودن در زیر نور خورشید
 • سن بیشتر از ۴۰ سال
 • سیستم ایمنی ضعیف که علل متعددی دارد، از جمله شرایط دیگری که پوست را نسبت به نور خورشید بسیار حساس می‌کند، مانند:
 • کار کردن با مواد حاوی هیدروکربن آروماتیک چند حلقه‌ای مانند زغال‌سنگ یا قیر
 • افرادی که کارشان ساختن بام یا تعمیر آن است، بیشتر در معرض ابتلا به «کراتوز آکتینیک» قرار دارند، چراکه به‌طور مداوم با قیر سروکار داشته و زیر نور خورشید هستند.

این بیماری معمولاً پس از ۴۰ سالگی بروز می‌کند؛ افرادی که نور خورشید در مناطق زندگی آن‌ها زیاد است، ممکن است زودتر از سن مذکور به این بیماری مبتلا شوند. این عارضه در افرادی که از تخت‌های برنزه کننده یا لامپ‌های خورشیدی استفاده می‌کنند نیز ممکن است زودتر بروز کند.

علل «کراتوز آکتینیک» چیست؟

اشعه‌های ماورای بنفش، عامل این عارضه هستند و بیشتر بیماران به دلیل بیرون بودن در طی روز یا استفاده از تخت‌های برنزه کننده در معرض این اشعه‌ها قرار می‌گیرند. اشعه‌های ماورای بنفش وقتی به پوست می‌تابد، می‌تواند به آن صدمه بزند. وقتی جوان هستیم، بدن این آسیب‌ها را تا حدی ترمیم می‌کند، اما با گذشت زمان و افزایش سن، آسیب‌ها بیشتر شده و قدرت بدن برای بازسازی و ترمیم خود کاهش می‌باید؛ درنهایت، پوستی آسیب دیده از نور خورشید خواهیم داشت که اگر به شکل مداوم در معرض اشعه‌های مذکور قرار بگیرد به «کراتوز آکتینیک» منجر خواهد شد.

 

تشخیص و درمان آن

متخصصین پوست چگونه این بیماری را تشخیص می‌دهند؟

پزشک، این بیماری را با معاینه و بررسی دقیق پوست تشخیص می‌دهد. اگر پزشک در طی معاینه، رشدی ضخیم یا شبیه سرطان بر روی پوست فرد، مشاهده کند، به‌احتمال خیلی زیاد از آن بافت‌برداری خواهد کرد؛ وی می‌تواند بدون اینکه خطری شما را تهدید کند، بافت‌برداری را در مطب انجام دهد. «سرطان پوست» اگر زود تشخیص داده شود و در جهت درمان آن اقدام گردد، معمولاً درمان می‌شود.

متخصصین پوست چگونه این بیماری را درمان می‌کنند؟

درمان‌های متعددی برای این بیماری وجود دارد؛ برخی از آن‌ها در مطب پزشک قابل اجراست و برخی دیگر را می‌توانید در منزل انجام دهید. در بعضی موارد، به‌طور هم‌زمان چند روش برای بیمار تجویز می‌شود؛ این روش‌های درمانی که هدف آن‌ها از بین بردن ضایعه‌های بیماری است، به شرح زیر ارائه می‌گردند:

روش‌هایی که در مطب انجام می‌شود:

سرمادرمانی: در این روش، ضایعه‌های موجود از طریق فریز شدن از بین می‌روند. پوست درمان شده معمولاً تاول می‌زند و در عرض چند روز تا چند هفته پوست می‌اندازد. این روش درمانی بیش از هر روش دیگری استفاده می‌شود؛ پس از التیام پوست، ممکن است علامت سفید کوچکی روی آن مشاهده کنید.

لایه‌برداری شیمیایی: این یک روش درمانی پزشکی است، یعنی نمی‌توانید آن را در سالن‌های زیبایی یا با استفاده از دستگاه‌های خانگی انجام دهید. این ماده‌ی شیمیایی قوی لایه‌ی رویی پوست را برمی‌دارد؛ ناحیه‌ی درمان شده، ملتهب و زخم می‌شود، اما پوست جدید و سالمی جایگزین آن خواهد شد.

کورتاژ: پزشک با استفاده از وسیله‌ای به نام «کورت» عارضه‌ی «کراتوز» را با دقت و احتیاط برمی‌دارد؛ وی ممکن است پس از «کورتاژ» از جراحی الکتریکی (الکتروسرجری) نیز برای برداشتن بیشتر بافت صدمه دیده استفاده کند. در «الکترو سرجری» پوست سوزانده شده و درنهایت پوست جدید و سالم‌تری ظاهر خواهد شد.

فتودینامیک‌ درمانی: در این روش، ماده‌ای را روی پوست می‌زنند تا نسبت به نور حساس‌تر شود؛ بعد از چند ساعت، پوست درمان شده در معرض نورهای مرئی مانند نور آبی لیزر قرار می‌گیرد. نور موجب فعال شدن ماده می‌شود و عارضه‌های «کراتوز آکتینیک» را از بین می‌برد. پس از بهبود پوست، پوست جدید و سالمی ایجاد می‌شود.

لایه‌برداری پوست با لیزر: لیزر مانند لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند سطح رویی پوست را بردارد؛ این کار باعث از بین رفتن سلول‌های «کراتوز آکتینیک» می‌شود؛ پوست پس از درمان، دردناک و زخم خواهد بود که در عرض ۱ تا ۲ هفته التیام یافته و پوست جدید و سالمی ظاهر می‌شود.

داروهای تجویزی:

متخصص ممکن است داروهایی را نیز برای شما تجویز کند. این داروها عبارتند از:

کرم فلوروراسیل- ۵: این داروی موضعی، یک ماده شیمیایی است که باید آن را به روی پوست خود اعمال کنید. پس از مصرف، قرمزی و کبره بستن پوست به‌صورت موقتی دیده می‌شود. بیماران معمولاً این دارو را روزانه دو بار به مدت ۲ تا ۴ هفته استفاده می‌کنند؛ افرادی که میزان آسیب‌دیدگی پوستشان بیشتر است، ممکن است لازم باشد برای مدت طولانی‌تری از این دارو استفاده کنند. «فلوروراسیل- ۵» باعث می‌شود نواحی آسیب دیده، دردناک و حساس شوند. پس از بهبود پوست، پوست جدید و سالم ظاهر می‌شود. روشی دیگری مانند «سرما درمانی» ممکن است برای درمان عارضه‌های بزرگ و ضخیم «کراتوز آکتینیک» لازم باشد.

ژل دیکلوفناک سدیم: این ژل، چرب کننده نیست و بر قسمت‌هایی که پر از عارضه‌های «کراتوز آکتینیک» است، اعمال می‌شود. بیماران معمولاً این ژل را ۲ دفعه در روز برای مدت حدود ۲ تا ۳ ماه، روی پوست خود می‌زنند؛ در طی این مدت، باید از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. بهترین نتیجه‌ی درمان را ۳۰ روز پس از قطع مصرف ژل خواهید دید. برخی از عارضه‌ها ممکن است بر پوست باقی بمانند که پزشک آن‌ها را به‌وسیله‌ی روش‌های دیگر، غالباً سرمادرمانی، درمان و برطرف می‌کند.

کرم ایمیکویمود: این کرم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و در نتیجه، بدنتان می‌تواند سلول‌های بیمار پوست را از بین ببرد. کرم را باید مطابق دستورالعمل پزشک بر پوست خود اعمال کنید. بیشتر بیماران از این کرم به مدت چند هفته استفاده می‌کنند؛ اعمال این دارو بر روی پوست، موجب قرمز شدن و تورم آن شده و پوست پس از قطع مصرف دارو بهبود می‌یابد.

ژل Ingenol mebutate: این ژل به دو روش در درمان این بیماری اثرگذار است؛ به عبارتی هم سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و هم به‌نوعی کار «سرمادرمانی» را برای پوست انجام می‌دهد. از یک فرمول این دارو برای درمان کراتوزهای آکتینیک بر پوست سر و کله استفاده می‌شود که در ۳ روز متوالی بر پوست اعمال می‌گردد و از فرمول دیگر آن جهت درمان کراتوز بر پاها، دست‌ها و تنه استفاده می‌شود که بیمار در ۲ روز متوالی آن را روی پوست خود اعمال می‌کند؛ هر دو فرمول موجب قرمزی و تورم پوست می‌شوند که پس از بهبود پوست، برطرف می‌شوند.

محققین همچنان در پی یافتن روش‌های درمانی جدید برای این عارضه‌ی پوستی هستند؛ هیچ روشی برای درمان تمام انواع «کراتوز آکتینیک» مؤثر نیست.

نتیجه‌ی درمان

در برخی افراد، فقط چند عارضه دیده می‌شود که با استفاده از روش‌های درمانی برطرف می‌شوند؛ اگر تعداد زیادی از این ضایعه‌های پوستی، روی بدنتان وجود دارد، حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص باشید. این عارضه‌ها معمولاً در پوست‌هایی ایجاد می‌شود که شدیداً به علت قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا استفاده از برنزه کننده‌های سالنی آسیب دیده‌اند؛ این آسیب‌ها معمولاً باعث می‌شود که همواره کراتوزهای آکتینیک جدیدی بر پوست فرد ایجاد شود. این بیماری اگر درمان نشود ممکن است به «سرطان سلول سنگفرشی» (یک نوع سرطان پوست) منجر گردد. با انجام چکاپ های مکرر و مستمر می‌توان از وجود سرطان زودتر آگاه شد و در جهت درمان آن اقدام نمود؛ اکثر سرطان‌های پوست در صورت تشخیص زود هنگام و انجام اقدامات لازم، درمان می‌شوند.

پزشکتان به شما می‌گوید که هرچند وقت یک بار باید برای چکاپ مراجعه داشته باشید؛ در برخی موارد، هر ۸ تا ۱۲ هفته و در برخی دیگر، ۱ تا ۲ بار در سال باید چکاپ انجام بگیرد. تمام مراجعات را انجام دهید؛ در صورت بروز سرطان، هر چه بیماری زودتر تشخیص داده و برداشته شود، نتیجه‌ی درمان بهتر و مطلوب‌تر خواهد بود.

 

توصیه‌هایی جهت کنترل آن

این بیماری بر پوست‌هایی که به دلیل اشعه‌های ماوراءبنفش شدیداً آسیب دیده‌اند بروز می‌کند. خورشید و برنزه کننده‌های سالنی از جمله عواملی هستند که ما را در معرض این اشعه‌های مضر قرار می‌دهند. اگر این عارضه پوستی در شما تشخیص داده شود، متخصص توصیه‌های زیر را به شما خواهد گفت:

از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. با محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید، می‌توانید از بروز کراتوزهای اکتینیک جدید پیشگیری کنید. علاوه بر آن، این کار باعث می‌شود تا درمانتان مؤثرتر باشد. متخصصین توصیه‌های زیر را به بیماران خود می‌کنند:

 • از نور خورشید نیمروز اجتناب کنید. می‌توانید فعالیت‌های بیرونی خود را صبح زودتر (قبل از ساعت ۱۰) و بعدازظهر (بعد از ساعت ۱۴) انجام دهید.
 • زیاد ضد آفتاب بزنید، حتی وقتی هوا ابری است یا در زمستان. بر تمام قسمت‌های پوستتان که پوشیده نیست و در معرض نور قرار دارد ضد آفتاب بزنید.
 • از لب‌هایتان محافظت کنید. از نرم‌کننده لبی که حاوی ضد آفتاب است استفاده کنید. این نرم‌کننده‌ها همچنین باید با اس پی اف ۳۰ یا بیشتر و همچنین ضد اشعه‌های UVA و UVB باشند.
 • پوستتان را بپوشانید و بدین طریق از آن محافظت کنید. تا جایی که امکان دارد پوشش داشته باشید:

برای اینکه ببینید لباستان تا چه حد می‌تواند از شما محافظت کند، آن را در برابر نور روشن بگیرید. اگر نور از لباس عبور کرد، به این معناست که نور مضر خورشید از آن رد می‌شود. باید لباس دیگری را انتخاب کنید. البته می‌توانید این لباس را بپوشید، اما به شرطی که قبلش به قسمت‌هایی از پوستتان که این لباس آن‌ها را می‌پوشاند ضد آفتاب بزنید.

از تخت‌های برنزه کننده یا دیگر دستگاه‌های سالنی استفاده نکنید. اشعه‌ی UV که این دستگاه‌ها ساطع می‌کنند از اشعه‌های خورشید قوی‌تر است. این اشعه‌ها می‌توانند موجب کراتوزهای آکتینیک جدید شوند.

پوست خود را به تعداد دفعاتی که متخصص گفته است معاینه و بررسی کنید. اگر بر پوست خود رشدی با یکی از ویژگی‌های زیر دیدید، فوراً با متخصص تماس بگیرید:

 • خارش یا خونریزی
 • ضخیم‌تر شدن به‌طور محسوس
 • باقی ماندن بر پوست حتی پس از درمان
 • تغییر در اندازه، شکل یا رنگ

تمام جلسات با پزشک متخصص خود را دنبال کنید

کراتوز آکتینیک اگر درمان نشود، ممکن است به یک نوع سرطان پوست موسوم به سرطان سلول سنگفرشی تبدیل شود. سرطان‌های پوستی اگر زود تشخیص داده شود و در جهت درمان آن اقدام کنید تا حد زیادی قابل درمان هستند. ازآنجایی‌که کراتوز آکتینیک بر پوست‌های آسیب دیده از اشعه‌های ماوراءبنفش دیده می‌شود، احتمال بروز دیگر انواع سرطان پوست از جمله ملانوم در شما بیشتر خواهد بود. پیگیری جلسات مراجعه به تشخیص زودهنگام این نوع سرطان و نتیجتاً درمان مؤثر آن کمک می‌کند.

بدانید که کراتوزهای آکتینیک جدید ممکن است بروز کنند.

این عارضه بر پوست‌های شدیداً آسیب دیده بروز می‌کند. در برخی موارد، کراتوزهای جدید حتی با وجود اینکه فرد از خود در برابر نور خورشید محافظت می‌کند تا آخر عمر دیده می‌شوند. البته این اتفاق به این معنا نیست که محافظت در برابر خورشید و درمان تأثیری ندارد.

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم: صفیه تنها
بازنگری: دکتر احمد دستجردی

نظر بدهید

/* ]]> */