بلاگ سلامت همراه دکتر

درماتیت آتوپیک (اگزما): التهاب پوستی ناشی از حساسیت

مرور 

این بیماری «اگزما» نیز نامیده می‌شود.

این یک بیماری پوستی شایع در بین کودکان می‌باشد و شیوع آن به‌قدری زیاد است که به اسامی مختلفی نامیده می‌شود:

 • اگزما (نامی که توسط اکثر اشخاص استفاده می‌شود)
 • درماتیت
 • آتوپیک (اگزما)
 • درماتیت آتوپیک

ما در این مقاله، برای اجتناب از سردرگمی از نام پزشکی این بیماری یعنی درماتیت آتوپیک استفاده خواهیم نمود. کودکان اغلب در اولین سال زندگی خود، دچار درماتیت آتوپیک می‌شوند. اگر کودکی در این سن به این بیماری دچار شود، خشکی و پوسته‌پوسته شدن در پوست وی ظاهر خواهد شد. این پلاک‌های پوستی، اغلب روی سر، پیشانی و صورت به وجود آمده و بروز آن‌ها بر روی گونه‌ها نیز بسیار شایع است.

صرف‌نظر از اینکه این پلاک‌ها در چه ناحیه‌ای ایجاد شوند، درماتیت آتوپیک در بیشتر موارد، خارش زیادی ایجاد می‌کند. نوزادان، اغلب پوست خود را روی بستر و محل خواب خود و حتی روی فرش می‌کشند و می‌مالند تا با این کار، خارش ایجاد شده را تسکین دهند. خارش می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که خواب کودک را در هر سن و سالی که باشد، تحت تأثیر قرار داده و وی را دچار کم‌خوابی کند و خراشیدگی‌های روی پوست کودک نیز می‌تواند باعث ایجاد عفونت پوستی شوند. ازآنجایی‌که ممکن است درماتیت آتوپیک طولانی شود، مسئله‌ی مهم، چگونگی مراقبت از پوست است؛ درمان و مراقبت مناسب پوستی می‌تواند بسیاری از ناراحتی‌های ناشی از این بیماری را تسکین دهد.

 

علائم و نشانه‌ها

درماتیت آتوپیک در نوزادان، کودکان و اشخاص بزرگسال به‌صورت های مختلفی تظاهر می‌کند. مطالب زیر، علائم (آنچه شما می‌بینید) و نشانه‌ها (آنچه را که احساس می‌کنید) را در سنین مختلف به شما نشان می‌دهد.

در نوزادان

درماتیت آتوپیک در نوزادان، خیلی زود می‌تواند ایجاد شود؛ شاید یک نوزاد در سن ۲ تا ۳ ماهگی، دچار این حالت شود. اگر درماتیت آتوپیک خیلی زود شروع شود، می‌تواند باعث موارد زیر شود:

– یک راش که خیلی ناگهانی ظاهر شده و:

 • باعث خشکی، پوسته‌پوسته شدن پوست و خارش می‌شود.
 • اغلب روی صورت و سر و مخصوصاً روی گونه‌ها ایجاد می‌شود (در هر جای دیگری از بدن نیز می‌تواند به وجود بیاید).
 • می‌تواند به شکل تاول ظاهر شده و ترشح و دفع مایع داشته باشد.
 • باعث ایجاد خارش شده که می‌تواند بروز کرده و رفع شود.

– مالیدن پوست بر روی بستر، فرش و سایر چیزهای در دسترس به منظور کاهش خارش

– اختلال خواب

– عفونت پوستی که به‌طور شایع به علت مالش و خراش ایجاد می‌شود.

والدین، اغلب نگرانی‌هایی در مورد ایجاد این ضایعات پوستی در منطقه‌ی پوشک دارند؛ کودکان به‌ندرت در ناحیه‌ی پوشک، دچار درماتیت آتوپیک می‌شوند، چراکه پوست این منطقه برای ایجاد ضایعه‌ی درماتیت آتوپیک بسیار مرطوب است و عوامل دیگری باعث ایجاد ضایعه در این منطقه می‌شوند.

کودکان

درماتیت آتوپیک
درماتیت آتوپیک: این کودک ۶ ساله، دچار درماتیت آتوپیک در چین‌های پوستی ناحیه‌ی آرنج و پاهای خود می‌باشد؛ این نواحی، مناطق شایعی برای تظاهر درماتیت آتوپیک هستند.

هنگامی که کودک در سنین بین ۲ سالگی و بلوغ باشد، ممکن است ضایعات درماتیت آتوپیک ایجاد شوند؛ این ضایعات در کودکان، دارای علائم و نشانه‌های زیر می‌باشد:

 • راش (بثورات پوستی) که اغلب در مناطق چین‌های پوستی زانو و آرنج ایجاد می‌شود. سایر قسمت‌های شایع برای ایجاد این بثورات پوستی، گردن، مچ دست، مچ پا و یا چین‌های پوستی بین کفل‌ها و پاها می‌باشد.
 • پلاک‌های پوسته دهنده و خارش‌دار که در محل ضایعات ایجاد می‌شوند.

بعضی اوقات، پوست دچار درماتیت آتوپیک می‌تواند:

 • برجستگی‌هایی شبیه پوست مرغی دائمی در پوست ایجاد کند.
 • روشن‌تر شدن -یا گاهی تیره‌تر شدن- پوست در قسمت‌هایی که ضایعات درماتیت آتوپیک دارند.
 • ضخیم شدگی و یا چرمی شدن پوست که باعث حفاظت پوست در برابر خراش مداوم می‌شود.
 • به وجود آمدن گره‌ها (فقط روی پوست‌های ضخیم شده)
 • خارش مداوم (فقط روی پوست‌های ضخیم شده)

پوست ضخیم شده می‌تواند حتی زمانی که هنوز درماتیت آتوپیک شعله‌ور نشده است نیز باعث خارش شود. هنگامی که در مورد پوست ضخیم صحبت می‌کنیم، متخصص پوست ممکن است از کلمه «لیکنیفیکاسیون» استفاده کند؛ این کلمه به معنی ضخیم شدگی پوست است.

درماتیت آتوپیک
درماتیت آتوپیک: این کودک ۷ ساله می‌گوید که ضخیم شدگی پوستی موجود در پشت زانوی وی، همیشه خشک و خارش‌دار است.

بزرگسالان

ابتلا به درماتیت آتوپیک در افراد بزرگسال نادر است؛ بیشتر اشخاص (۹۰%) قبل از سن ۵ سالگی به این بیماری پوستی مبتلا می‌شوند. در حدود ۵۰% از بیمارانی که در دوران کودکی دچار درماتیت آتوپیک می‌شوند، ممکن است علائم و نشانه‌های خفیف‌تر این بیماری را در بزرگسالی نیز داشته باشند. هنگامی که یک شخص بالغ دچار درماتیت آتوپیک باشد، ضایعات پوستی وی اغلب با کودکان فرق دارد. در افراد بزرگسال درماتیت آتوپیک بیشتر:

 • در چین‌های ناحیه آرنج و زانو و در پشت گردن ایجاد می‌شود.
 • قسمت زیادی از بدن را در بر می‌گیرد.
 • مخصوصاً در روی گردن و صورت بسیار قابل توجه است.
 • می‌تواند به‌خصوص در اطراف چشم‌ها بسیار بد تظاهر کند.
 • باعث خشکی بسیار شدید پوست می‌شود.
 • خارش بدون وقفه‌ای ایجاد می‌کند.
 • باعث پوسته‌دار شدن پوست شده که مقدار آن بیشتر از پوسته‌های نوزدان و کودکان می‌باشد.
 • باعث ایجاد عفونت‌های پوستی می‌شود.
درماتیت آتوپیک
درماتیت آتوپیک: افراد بزرگسالی که دچار درماتیت آتوپیک هستند، همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌شود، اغلب پلاک‌های پوستی تیره‌تر و پوستی پوسته‌دار را نشان می‌دهند.

در افرادی که برای سال‌ها دچار درماتیت آتوپیک می‌باشند، پلاک‌های پوستی ممکن است ضخیم‌تر، تیره‌تر – و یا روشن‌تر- از بقیه‌ی نقاط پوست به نظر برسد؛ پوست ضخیم شده می‌تواند باعث خارش همیشگی شود. افراد بزرگسالی که از دوران کودکی دچار درماتیت آتوپیک بوده‌اند و در حال حاضر به آن مبتلا نیستند، ممکن است از شرایط زیر رنج ببرند:

 • پوست شدیداً خارش‌دار
 • پوستی که حساس بوده و به‌سرعت تحریک می‌شود.
 • اگزمای دست
 • مشکلات چشمی (اگزمای پلک و آب مروارید)
درماتیت آتوپیک
درماتیت آتوپیک: سال‌ها خارش و خراشیدگی باعث ضخیم شدن پوست دست و مچ دست‌های این زن شده است؛ این پوست دچار خارش همیشگی است.

 

درماتیت آتوپیک: چه کسی به این بیماری دچار می‌شود و علل آن چیست؟

چه کسی به درماتیت آتوپیک مبتلا می‌شود؟

در سراسر دنیا، بین ۱۰ تا ۲۰% کودکان و حدود ۱-۳% بزرگسالان به این بیماری پوستی مبتلا هستند.

درماتیت اتوپیک

اکثر اشخاص (۹۰%) قبل از پنجمین سال تولد خود دچار درماتیت آتوپیک می‌شوند و این بیماری، بندرت در بزرگسالی اتفاق می‌افتد.

این بیماری، امروزه بسیار شایع‌تر از ۳۰ سال پیش می‌باشد. متخصصین پوست به‌درستی نمی‌دانند که علت آن چیست؛ آن‌ها می‌دانند که بعضی از کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند. به نظر می‌رسد که عوامل زیر باعث افزایش خطر ابتلا به درماتیت آتوپیک می‌شود:

 • اعضای خانواده که دارای درماتیت آتوپیک، آسم یا تب یونجه هستند: آیا پدر یا مادر کودک دچار درماتیت آتوپیک هستند؟ آیا والدین کودک، آسم یا تب یونجه دارند؟ سابقه‌ی خانوادگی این بیماری‌ها، مهم‌ترین عامل خطر برای ابتلا به درماتیت آتوپیک است؛ اگر یک یا هر دو والد کودک، درماتیت آتوپیک یا یک بیماری آلرژیک داشته باشند، احتمال ایجاد درماتیت آتوپیک در کودک بیشتر است و گاهی اوقات، بعضی از کودکان به همه‌ی این ۳ بیماری دچار می‌شوند. آسم و تب یونجه معمولاً قبل از سن ۳۰ سالگی ظاهر می‌شود. اغلب افراد آسم و تب یونجه را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند.
 • مکانی که کودک در آن زندگی می‌کند: زندگی در یک کشور توسعه یافته، شهر (به‌ویژه با سطح بالای آلودگی) و یا آب‌وهوای سرد، به نظر می‌رسد که باعث افزایش خطر ابتلا به درماتیت آتوپیک می‌شود؛ به عنوان مثال، کودکان جامائیکایی ساکن لندن، نسبت به کودکانی که در جامائیکا زندگی می‌کنند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به درماتیت آتوپیک قرار دارند.
 • جنسیت: احتمال ابتلا به درماتیت آتوپیک در زنان بیشتر از مردان است.
 • سن مادر هنگام تولد کودک: هنگامی که مادر در سال‌های انتهایی سن باروری خود، دارای فرزند می‌شود، احتمال ایجاد درماتیت آتوپیک در کودک وی بیشتر است.
 • طبقه‌ی اجتماعی: ابتلا به درماتیت آتوپیک در طبقات بالاتر جامعه شایع‌تر است.

چه چیزی باعث درماتیت آتوپیک می‌شود؟

محققین، همچنان درباره‌ی علل ایجاد درماتیت آتوپیک در حال تحقیق هستند؛ آن‌ها از طریق مطالعات خود دریافته‌اند که این بیماری:

مسری نیست: نیازی به نگرانی در مورد گرفتن آن از کسی یا انتقال آن به کس دیگری وجود ندارد.

در خانواده‌ها می‌چرخد: افرادی که دچار این بیماری هستند، معمولاً اعضای خانواده‌ای دارند که دچار درماتیت آتوپیک، آسم یا تب یونجه می‌باشند؛ این بدان معناست که ژن‌ها در ایجاد این بیماری نقش دارند.

 • اگر یک یا هر دو والد، دچار درماتیت آتوپیک، آسم یا تب یونجه باشند، احتمال بیشتری دارد که کودکان آن‌ها به درماتیت آتوپیک مبتلا بشوند.
 • تقریباً نیمی از افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک شدید (که بیشتر سطح بدن آن‌ها را می‌پوشاند و یا مشکل‌ساز است) دچار آسم و حدود دو سوم آن‌ها (۶۶ درصد) دچار تب یونجه خواهند شد.

آیا غذاهای خاص باعث بروز درماتیت آتوپیک می‌شوند؟

غذاها باعث ایجاد درماتیت آتوپیک نمی‌شوند، اما برخی مطالعات نشان می‌دهد که «آلرژی غذایی» می‌تواند باعث تشدید این بیماری شود. کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک اغلب به غذاهایی مانند شیر و غذاهای حاوی شیر (مثلاً ماست و پنیر)، آجیل و حلزون صدف دار، آلرژی غذایی دارند. قبل از اینکه غذای کودک خود را قطع کنید، بهتر است با متخصص پوست کودک خود صحبت کنید، زیرا کودکان برای رشد طبیعی خود نیاز به غذاهای خاصی دارند. محققین، همچنان به مطالعه‌ی علل این بیماری پیچیده ادامه می‌دهند؛ آن‌ها معتقدند که تداخل عوامل متعددی با یکدیگر موجب ایجاد درماتیت آتوپیک می‌شود؛ این عوامل شامل ژن‌های ما، محل سکونت و نحوه‌ی عملکرد سیستم ایمنی بدنمان می‌باشد.

 

تشخیص و درمان

متخصصین پوست درماتیت آتوپیک را چگونه تشخیص می‌دهند؟

تشخیص درماتیت آتوپیک با نگاه کردن متخصص پوست به پوست کودک شروع می‌شود. متخصص پوست در این مشاهده به دنبال بثورات خواهد بود و همچنین سؤالاتی مطرح خواهد کرد؛ برای متخصص پوست، مسئله‌ی مهم این است که بداند آیا کودک دارای پوست خارش‌دار می‌باشد و آیا بستگان خونی بیمار دارای درماتیت آتوپیک، آسم یا تب یونجه هستند یا خیر.

گاهی اوقات، متخصص پوست یک تست «پچ» انجام می‌دهد؛ این آزمایش پزشکی برای یافتن آلرژی استفاده می‌شود. این تست با قرار دادن مقدار کمی از «آلرژن» ها (مواد آلرژنی که در برخی از افراد ایجاد حساسیت می‌کند) در پوست کودک صورت می‌گیرد. متخصص پوست، پوست را برای ایجاد هر گونه واکنشی بررسی می‌کند؛ بررسی‌ها اغلب پس از چند ساعت، ۲۴ ساعت و ۷۲ ساعت انجام می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که برخی از آلرژن‌ها می‌توانند باعث تشدید درماتیت آتوپیک شوند.

متخصص پوست درماتیت آتوپیک را چگونه درمان می‌کند؟

درماتیت آتوپیک را نمی‌توان به‌طور کامل معالجه نمود، اما می‌توان آن را تحت کنترل در آورد. درمان این بیماری مهم است، زیرا می‌تواند:

 • از بدتر شدن آن جلوگیری کند.
 • پوست را آرام نموده، درد و خارش را تسکین دهد.
 • استرس‌های عاطفی را کاهش دهد.
 • از عفونت جلوگیری کند.
 • ضخیم شدن پوست را متوقف کند؛ پوست ضخیم، حتی زمانی که درماتیت آتوپیک شعله‌ور نیست، غالباً همیشه خارش دارد.

برنامه‌ی درمان، اغلب شامل دارو، مراقبت از پوست و تغییراتی در سبک زندگی است. مراقبت از پوست و تغییر شیوه‌ی زندگی می‌تواند به جلوگیری از شعله‌ور شدن درماتیت آتوپیک کمک کند. به بسیاری از بیماران، نکاتی برای تطابق با بیماری ارائه می‌شود؛ انجام همه‌ی این موارد، ممکن است پردردسر به نظر برسد، اما پیروی از برنامه‌ی درمانی می‌تواند تغییر بزرگی ایجاد کند.

متخصص پوست یک برنامه‌ی درمانی مناسب با نیازهای بیمار ارائه می‌کند؛ درمان داروئی و سایر درمان‌ها متناسب با نیاز بیمار تجویز می‌شود تا:

 • خارش را کنترل کند.
 • التهاب پوست (قرمزی و تورم) را کاهش دهد.
 • عفونت پوست را درمان کند.
 • ضایعات پوسته‌دار را نرم کرده و از میان ببرد.
 • از ایجاد ضایعات جدید جلوگیری کند.

پیش‌آگهی

مطالعات نشان می‌دهند که وقتی یک نوزاد یا کودک دچار درماتیت آتوپیک می‌شود، با گذشت زمان وضعیت وی بهتر می‌شود؛ در بعضی از کودکان، این بیماری به‌طور کامل در سن ۲ سالگی ناپدید می‌شود. تقریباً نیمی از (۵۰٪) کودکانی که دچار درماتیت آتوپیک می‌شوند در بزرگسالی نیز آن را تجربه خواهند کرد؛ خبر خوب این است که در بیشتر موارد، این بیماری با افزایش سن کمتر می‌شود. هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا این بیماری با افزایش سن از بین می‌رود یا اینکه مادام‌العمر ادامه خواهد داشت، وجود ندارد؛ این امر، درمان را بسیار مهم می‌سازد، چراکه درمان می‌تواند از بدتر شدن درماتیت آتوپیک جلوگیری کرده و به کاهش ناراحتی‌های ناشی از این بیماری کمک کند.

 

نکاتی برای مدیریت

اکثر کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک علت مشخصی مانند آلرژی ندارند، اما اکثر اگزماها با مراقبت پوستی مناسب، بهتر می‌شوند. یادآوری این نکات از طرف یک متخصصین پوست می‌تواند شدت و فرکانس شعله‌ور شدن این بیماری را در کودک شما کاهش دهد.

نکاتی برای حمام کردن

 • کودک خود را با آب ولرم و نه آب خیلی گرم حمام کنید.
 • زمان حمام کودک خود را به ۵ یا ۱۰ دقیقه محدود کنید.
 • فقط در صورت نیاز از پاک‌کننده استفاده کنید و مطمئن شوید که پاک‌کننده، ملایم و بدون عطر باشد؛ برای شستشو از حمام کف استفاده نکنید.
  – اگر اگزمای کودک شما با عفونت مکرر همراه باشد، استفاده از حمام‌های سفیدکننده دو بار در هفته ممکن است سودمند باشد؛ این گزینه را با متخصص پوست فرزندتان در میان بگذارید.
 • بعد از حمام، پوست کودک خود را به‌آرامی و ملایمت خشک کنید.
 • اگر فرزند شما دارویی دارد که باید به پوست اعمال شود، وقتی پوست وی تقریباً خشک شد، دارو را اعمال کنید و آن را طبق دستور داده شده، استفاده کنید.
 • مرطوب‌کننده را روی دارو و همچنین در تمام پوست کودک اعمال کنید.

نکاتی برای انتخاب مرطوب‌کننده

 • هنگام تهیه‌ی مرطوب‌کننده، یک کرم غلیظ یا پماد را انتخاب کنید.
 • در بعضی از کودکان، محصولات بدون عطر بهتر عمل می‌کنند؛ بنابراین از «ژل پترولیوم» که محصولی ارزان و بدون رایحه بوده و برای بسیاری از کودکان به‌خوبی مؤثر است، استفاده نمایید.
 • هنگام انتخاب یک محصول، انجام «آزمایش و خطا» در مورد انواع مختلف محصولات، ممکن است به شناسایی بهترین مرطوب‌کننده برای کودک شما کمک کند.

نکاتی برای کاهش ناراحتی

 • برای به دست آوردن بهترین نتیجه، حداقل دو بار در روز از مرطوب‌کننده استفاده کنید؛ این کار مانع از خشک شدن و ترک‌خوردگی پوست می‌شود. همچنین می‌تواند نیاز به داروهای اگزما را کاهش دهد.
 • اگر فرزند شما دچار خارش شدید و خراش پوست است، از متخصص پوست کودکتان درباره‌ی درمان با مرطوب‌کننده و استفاده از پوشش آن سؤال کنید؛ این کار می‌تواند باعث کاهش تورم شده و تمایل به خارش را کاهش دهد.
 • ناخن‌های کودک خود را کوتاه و صاف نگه دارید؛ این امر باعث کاهش خراش و ترک خوردن پوست می‌شود. قرار دادن دستکش‌های نخی در دستان کودک، ممکن است به جلوگیری از ایجاد خراش در طول خواب کمک کند.
 • سطح دما و رطوبت را در حد مناسب نگه دارید؛ از قرار گرفتن در هوایی که بسیار خشک است و یا کودک شما ممکن است در آن دچار گرمی و عرق بیش از حد شود، خودداری کنید. این شایع‌ترین عامل تحریک‌کننده‌ی سیکل خارش / خراش است.

نکاتی برای شستشوی لباس

 • استفاده از مواد شوینده‌ای که برای پوست حساس، مناسب است، ممکن است سودمند باشد. لطیف کننده‌هایی که دارای رایحه هستند، ممکن است باعث تحریک پوست شوند.
 • از مواد شوینده فقط به مقدار توصیه شده استفاده کنید.
 • برای شستشوی لازم، از مقدار کافی و مناسب آب استفاده کنید.
 • لباس‌های بدون برچسب را خریداری کنید، زیرا برچسب‌ها با مالیده شدن بر روی پوست، می‌توانند باعث ایجاد تحریک شوند.
 • لباس‌های نو را قبل از پوشیدن، شستشو دهید؛ این کار رنگ‌ها و مواد اضافی روی لباس را که باعث تحریک پوست می‌شوند، حذف می‌کند.

مراقبت خوب از پوست، بخش مهمی از کنترل اگزمای کودک شماست؛ اگر مراقبت منظم از پوست، بخشی از درمان فرزند شما نباشد، باید ملاقاتی با یک پزشک متخصص پوست برای کودک خود ترتیب دهید.

آیا واکسن‌هایی که برای درمان تب یونجه و سایر آلرژی‌ها استفاده می‌شوند، برای درمان درماتیت آتوپیک نیز مفید هستند؟

اثر واکسن‌های آلرژی برای درمان درماتیت آتوپیک اثبات نشده است و حتی ممکن است باعث بدتر شدن آن نیز بشود؛ یک استثنا وجود دارد: اگر این واکسن‌ها باعث بهبود آلرژی‌های ریه شود، پوست نیز ممکن است بهتر شود؛ قبل از به‌کارگیری واکسن‌های آلرژی، حتماً با متخصص پوست تماس بگیرید.

 

درمان حمام سفیدکننده

اگر متخصص پوست کودک شما حمام‌های سفیدکننده را توصیه کند، این مراحل مهم را برای انجام یک حمام سفیدکننده استفاده کنید:

۱- استفاده از قدرت معين – ۶ درصد – سفیدکننده برای حمام. از سفیدکننده غليظ استفاده نکنید.

۲- برای اضافه کردن سفیدکننده به حمام از یک ليوان یا قاشق اندازه‌گیری استفاده کنید. اضافه کردن سفیدکننده بیش از حد به حمام می‌تواند پوست کودکان شما را تحریک کند. اضافه کردن سفیدکننده به مقدار کم ممکن است کمکي نکند.

۳- مقدار سفیدکننده را قبل از اضافه کردن آن به آب حمام اندازه‌گیری کنید. برای يك وان حمام کامل، از نیم ليوان سفیدکننده استفاده کنید. برای نصف وان حمام، یک چهارم ليوان سفیدكننده را اضافه کنید. برای یک وان حمام کودک یا کودک نو پا، یک قاشق چای‌خوری سفیدکننده را به هر گالن آب اضافه کنید.

۴- هرگز سفیدکننده را مستقیماً به محل اگزماي کودکتان اعمال نکنید. درحالی‌که وان از آب پر می‌شود، سفیدکننده را به آب ریخته، مطمئن شويد حمام به‌طور کامل از آب پر شود و قبل از اینکه کودک شما وارد شود، سفیدکننده ریخته شود.

۵- با متخصص پوست در مورد اینکه چقدر بايد كودك شما در وان بماند، صحبت کنید. اکثر متخصصین پوست توصیه زمان ۵ تا ۱۰ دقیقه را توصيه می‌کنند.

۶- پوست كودك خود را پس از حمام خشک کنید. اگر فرزند شما از داروهای اگزما استفاده می‌کند، بلافاصله پس از حمام آن را اعمال کنید و سپس پوست کودک خود را با استفاده از مرطوب‌کننده، مرطوب نمایید.

قبل از شروع درمان با حمام سفیدکننده براي فرزند خود، با یک متخصص پوست متخصص پوست داراي بورد صحبت کنید. اگر سؤالات و یا نگرانی‌هایی در مورد مراقبت از اگزما کودک خود دارید، باید به یک متخصص پوست مراجعه كنيد.

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم:دکتر زهره دستجردی

نظر بدهید

/* ]]> */