بلاگ سلامت همراه دکتر

پیچک، بلوط و سماق سمی

در بسیاری موارد، تماس با پیچک، بلوط و سماق سمی، موجب راش پوستی در فرد می‌شود؛ این ضایعات به‌وسیله‌ی چربی موجود در گیاه، موسوم به «اوروشیول» ایجاد می‌شوند. بروز این ضایعات قرمزرنگ خارش‌دار و تاول زننده، معمولاً در عرض ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از تماس با این ماده آغاز می‌شود. این نوع ضایعات مسری نبوده و پخش نمی‌شوند؛ ممکن است به نظر برسد که این قرمزی‌ها در حال پخش شدن هستند، اما این یک واکنش تأخیری است.

قرمزی‌ها در اکثر موارد در عرض چند هفته برطرف و ناپدید می‌شوند. اگر واکنش شدیدی در شما رخ داده است، فوراً به پزشک مراجعه کنید؛ تورم مخصوصاً اگر موجب بسته شدن چشم یا ورم صورت شود، نشانه‌ای از واکنش شدید است. اگر مشکل تنفسی یا تورم دارید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

پیچک، بلوط و سماق سمی
قرمزی ناشی از پیچک سمی: قرمزی‌های خارش‌دار در افراد زیادی موجب بروز خطوط و رگه‌هایی مانند آنچه که در تصویر می‌بینید، می‌شوند.

 

نشانه‌ها و علائم

آنچه که در پوست خود می‌بینید یا احساس می‌کنید به دلیل محرکی به نام «اوروشیول» ایجاد شده است. این چربی در تمام اجزای گیاه مانند برگ‌ها، ساقه و حتی ریشه‌ی آن وجود دارد. پوست چند دقیقه پس از تماس با «اوروشیول» این ماده را جذب می‌کند؛ البته شما متوجه این فرآیند نمی‌شوید و قرمزی‌ها بلافاصله پس از تماس پوست با گیاه بروز نمی‌کنند.

بار اولی که پوستتان با «اوروشیول» تماس پیدا می‌کند، ممکن است هیچ ضایعه‌ای دیده نشود یا اینکه این قرمزی‌ها پس از یک هفته بروز کنند. این ضایعات سرخ رنگ، همچنین ممکن است که در عرض چند ساعت یا چند روز بروز کنند؛ اگر به این ماده حساسیت داشته باشید، یکی از نشانه‌ها (آنچه که می‌بینید) و علائم (آنچه که احساس می‌کنید) زیر در شما دیده خواهد شد:

 • خارش پوست
 • قرمزی یا رگ‌های قرمز
 • کهیر
 • تورم
 • بروز تاول‌های کوچک یا بزرگ که معمولاً موجب شکل‌گیری رگه یا خطوط می‌شوند.
 • کبره بستن پوست (بعد از ترکیدن تاول‌ها)

قرمزی‌ها خارش زیادی دارند و ممکن است در هر قسمتی از بدن بروز کنند. شاید این ضایعات قرمزرنگ در قسمت‌های جدیدی از بدن دیده شوند، درصورتی‌که:

 • سایر قسمت‌های بدن در تماس با این چربی قرار بگیرند.
 • با لمس کردن قسمت‌های دیگر بدنتان این چربی را بر روی پوست خود پخش کنید.

حتی اگر قرمزی‌ها یا مایع موجود در تاول توسط فرد دیگری لمس شود، این عارضه از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شوند؛ فرد باید در تماس با خود چربی قرار بگیرد تا قرمزی در وی ایجاد شود.

پیچک، بلوط و سماق سمی
قرمزی ناشی از پیچک سمی: برآمدگی‌های (کهیر) قرمز، کوچک و خارش‌دار و خارش پوست به‌طور شایع دیده می‌شوند.

 

چه کسانی در معرض این عارضه‌های پوستی هستند و علت آن چیست؟

چه افرادی به این عارضه دچار می‌شوند؟

قرمزی‌ها در بیشتر افراد (حدود ۸۵%) بعد از تماس با «اوروشیول» ایجاد می‌شوند. اولین باری که در تماس با این ماده قرار می‌گیرید، شاید هیچ عارضه‌ای بر پوستتان ظاهر نشود؛ دفعه‌ی بعدی که پوستتان با این چربی تماس پیدا می‌کند، ممکن است به آن حساس شود. بعد از حساس شدن پوست، قرمزی‌ها ممکن است بروز کنند. حدود ۱۵ درصد افراد به این ماده حساس نمی‌شوند و این عارضه، هیچ‌گاه روی پوستشان ظاهر نمی‌شود.

افرادی که در دوران کودکی «راش» را تجربه کرده‌اند، حساسیتشان معمولاً در بزرگسالی کمتر می‌شود؛ در برخی موارد، این حساسیت به‌طور کل از بین می‌رود و هیچ عارضه‌ی قرمز رنگی روی پوست فرد ظاهر نمی‌شود. بزرگسالانی که در کودکی هیچ بثوراتی نداشته‌اند، ممکن است نسبت به این ماده حساس باشند.

علل این قرمزی‌ها چیست؟

قرمزی‌ها به ۳ طریق ایجاد می‌شوند:

۱.   تماس مستقیم

قرمزی ممکن است پس از تماس مستقیم با پیچک، بلوط و سماق سمی ایجاد شود؛ تمام اجزای این گیاهان از جمله برگ‌ها، ساقه، ریشه و گل‌ها حاوی این چربی هستند.

۲.   تماس غیر مستقیم

«اوروشیول» می‌تواند به هر چیزی بچسبد. اگر موی یک حیوان خانگی، ابزار باغبانی یا تجهیزات ورزشی آغشته به این ماده را لمس کنید، ممکن است راش در پوستتان ایجاد شود. این قرمزی‌ها در سگ‌ها و دیگر حیوانات بروز نمی‌کند؛ این نوع قرمزی فقط در انسان دیده می‌شود.

۳.   تماس از طریق ذرات معلق در هوا (Airborne contact)

سوزاندن این گیاهان سمی موجب پراکنده شدن ذراتی از اوروشیول در هوا می‌شود؛ این ذرات معلق در هوا ممکن است روی پوست نشسته و موجب بروز قرمزی شوند.

ازآنجایی‌که پوست، این ماده را به‌سرعت جذب می‌کند، تماس با افراد مبتلا به این نوع بثورات و حتی لمس کردن مایع موجود در تاول‌های پوست، هرگز باعث بروز این عارضه‌ی قرمز رنگ در شما نمی‌شود.

 

تشخیص و درمان آن

در صورت دارا بودن هریک از علائم زیر، فوراً به اورژانس مراجعه کنید:

 • مشکل تنفسی یا تورم
 • وقتی قرمزی‌ها بیشتر بدن را فرا گرفته است
 • داشتن قرمزی یا تاول زیاد
 • تورم، مخصوصاً تورم شدید پلک
 • بروز قرمزی در تمام نواحی صورت و اندام تناسلی
 • خارش در بیشتر پوست یا تسکین نیافتن خارش

متخصصین چگونه قرمزی ناشی از پیچک سمی را تشخیص می‌دهند؟

متخصص می‌تواند با نگاه کردن به این ضایعات تشخیص دهد که آیا این قرمزی‌ها ناشی از پیچک، بلوط و سماق سمی است یا خیر.

متخصصین چگونه قرمزی ناشی از پیچک سمی را درمان می‌کنند؟

اگر واکنش شدید دارید، احتمالاً باید برایتان دارو تجویز شود؛ متخصص ممکن است «استروئید موضعی» برایتان تجویز کند. برای درمان موارد شدید، شاید داروی قوی‌تری مانند «پردنیزون» لازم باشد. در صورت داشتن عفونت، متخصص «آنتی‌بیوتیک» نیز تجویز می‌کند؛ اگر تب، چرک، درد، تورم یا احساس گرما در اطراف این بثورات پوستی دارید، احتمالاً عفونت گرفته‌اید. اگر نمی‌دانید که علت قرمزی‌هایتان چیست، حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، چراکه عوامل متعددی می‌توانند موجب بروز قرمزی بر روی پوست باشند.

نتیجه‌ی درمان

رفع شدن قرمزی‌های ناشی از پیچک، بلوط یا سماق سمی معمولاً ۱ تا ۳ هفته طول می‌کشد؛ بسیاری از این قرمزی‌ها بدون درمان برطرف می‌شوند. وقتی پوستتان در حال بهبود و التیام است، معمولاً خارش خواهید داشت.

 

توصیه‌هایی جهت کنترل پیچک، بلوط و سماق سمی

قرمزی‌های ناشی از پیچک، بلوط و سماق سمی به دلیل چربی موجود در این گیاهان به نام «اوروشیول» ایجاد می‌شود؛ وقتی این ماده در تماس با پوست قرار می‌گیرد، موجب ضایعات خارش‌دار و تاول زننده می‌شود. اکثر افراد می‌توانند قرمزی‌های خود را به‌طور ایمن در خانه درمان کنند.

اما اگر هریک از علائم زیر را مشاهده کردید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید:

 • مشکل تنفسی یا تورم
 • وقتی قرمزی‌ها بیشتر بدن را فرا گرفته است
 • داشتن قرمزی یا تاول زیاد
 • تورم، مخصوصاً تورم زیاد پلک
 • قرمزی در تمام نواحی صورت و اندام تناسلی
 • خارش در بیشتر پوست یا تسکین نیافتن خارش

اگر علائم بالا را نداشته باشید، قرمزی‌ها معمولاً در قسمت کوچکی از پوستتان ظاهر می‌شوند و می‌توانید کاملاً مطمئن باشید که این عوارض به دلیل پیچک، بلوط و سماق سمی ایجاد شده‌اند و قادر خواهید بود که آن‌ها را در خانه درمان کنید.

برای درمان قرمزی‌های ناشی از پیچک، بلوط و سماق سمی و کاهش خارش‌ها، متخصصین همواره توصیه می‌کنند:

۱.   پوست خود را فوراً با آب ولرم و صابون بشویید. اگر پوست خود را فوراً پس از تماس با پیچک، بلوط و سماق سمی آب بکشید، می‌توانید بخشی از چربی موجود در این گیاهان را از پوستتان پاک کنید؛ اگر این ماده زدوده نشود، ممکن است از فردی به فرد دیگر یا به دیگر نواحی پوستتان انتقال یابد.

۲.   لباس‌های خود را بشویید. وقتی در تماس با این گیاهان سمی قرار می‌گیرید، تمام لباس‌هایتان را حتماً بشویید؛ چربی موجود در این گیاهان ممکن است به لباس بچسبد و در تماس با پوستتان قرمزی ایجاد کند.

۳.   هر چیزی را که ممکن است این چربی به آن آغشته شده باشد، بشویید. این چربی علاوه بر لباس‌ها می‌تواند به هر سطحی از جمله ابزار باغبانی، چوب گلف، افسار حیوانات و حتی موی حیوانات خانگی نیز بچسبد؛ حتماً موی حیوان خود را آب بکشید و ابزار و دیگر وسایلتان را با آب ولرم و صابون بشویید.

۴.   پوست خود را نخارانید، چراکه خاریدن آن ممکن است موجب عفونت شود.

۵.   به تاول‌ها دست نزنید. اگر تاول‌ها ترکیده و باز هستند، پوست آن را برندارید. چراکه این پوست می‌تواند از زخم زیرین آن محافظت کرده و از عفونت پیشگیری کند.

۶.   استحمام کوتاه و ولرم داشته باشید. به منظور کاهش خارش، با استفاده از بلغور جو دوسر کلوئیدی (colloidal oatmeal) که به‌راحتی می‌توانید از داروخانه‌های محل خود تهیه کنید، استحمام کوتاه و ولرم داشته باشید. علاوه براین، می‌توانید وان را پر از آب نموده و یک فنجان جوش شیرین را به آب وان اضافه کنید؛ گرفتن دوش کوتاه و خنک نیز می‌تواند مؤثر باشد.

۷.   از لوسیون «كالامين» یا پماد «هیدروکورتیزون» استفاده کنید. لوسیون كالامين را بر قسمتی از پوستتان که می‌خارد، اعمال کنید. اگر قرمزی‌های خفیفی دارید، پماد یا لوسیون هیدروکورتیزون نیز می‌تواند مؤثر باشد.

۸.   کمپرس سرد بر نواحی خارش‌دار پوستتان بگذارید. یک تکه پارچه را با آب سرد خیس کرده و بچلانید؛ سپس پارچه را بر پوست خارش‌دار خود بگذارید.

۹.   قرص آنتی‌هیستامین مصرف کنید. این قرص‌ها خارش را کم می‌کنند، اما دقت داشته باشید که با احتیاط از این داروها استفاده کنید؛ آنتی‌هیستامین‌ها را به پوست خود نزنید، چراکه این کار موجب بدتر شدن قرمزی‌ها و خارش پوست می‌شود.

اگر قرمزی‌های پوستتان در عرض ۷ تا ۱۰ روز التیام نیافت، یا اگر فکر می‌کنید که این ضایعات سرخ رنگ، عفونی شده‌اند، به پزشک مراجعه کنید؛ متخصصین می‌توانند قرمزی‌ها و هر گونه عفونتی را درمان و خارش را کم کنند.

از قرمزی‌های ناشی از پیچک، بلوط یا سماق سمی پیشگیری کنید.

به ۲ طریق می‌توانید از این قرمزی‌ها جلوگیری کنید:

۱.   با این گیاهان سمی تماس نداشته باشید.

۲.   از پوستتان محافظت کنید.

در قسمت زیر، چگونگی تشخیص این گیاهان و همچنین چگونگی محافظت از پوست درصورتی‌که با آن‌ها سروکار دارید، بیان شده است.

پیچک‌های سمی چه شکلی هستند؟

 • هر برگ ۳ برگچه دارد.
 • به‌صورت بوته در نواحی شمالی و غربی آمریکا، کانادا و اطراف منطقه‌ی دریاچه‌های بزرگ (گریت لیکس) دیده می‌شوند.
 • به‌صورت نرم ساقه در مناطق شرقی، باختر میانه و جنوب آمریکا دیده می‌شوند.
 •  در بهار، گل‌های زرد- سبزی می‌دهند.
 • ممکن است میوه‌ای به رنگ سبز هم بدهند که در اوایل پاییز سفید می‌شود.
پیچک، بلوط و سماق سمی
پیچک سمی: این گیاه به‌صورت نرم ساقه (مطابق تصویر) در برخی نواحی آمریکا و به‌صورت بوته در برخی مناطق دیگر دیده می‌شود.

بلوط سمی چه شکلی است؟

 • هر برگ ۳ برگچه دارد.
 • معمولاً به شکل بوته دیده می‌شود.
 • ممکن است به‌صورت نرم ساقه در ناحیه‌ی غرب آمریکا دیده شود.
 • ممکن است میوه‌ی زرد-سفید داشته باشد.
پیچک، بلوط و سماق سمی
بلوط سمی: این گیاه به‌صورت نرم ساقه (مطابق تصویر) در برخی نواحی آمریکا و به‌صورت بوته در دیگر مناطق دیده می‌شود.

سماق سمی چه شکلی است؟

 • هر برگ دارای ردیفی از برگچه‌های جفت و یک برگچه در انتها است.
 • ممکن است به‌صورت بوته بلند یا درختچه دیده شود.
 • در باتلاق‌های نواحی شمال شرقی و باختر میانه دیده می‌شود.
 • در نواحی جنوب شرقی، در مناطق لجن‌زار دیده می‌شود.
 • معمولاً لکه‌های سیاهی بر برگ‌های این گیاه دیده می‌شود؛ این لکه‌ها «اوروشیول» هستند و به‌محض تماس با هوا به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند؛ این لکه‌ها پیش از تماس با هوا، به رنگ زرد کم‌حال هستند.
 • ممکن است میوه‌ی سفید- زرد داشته باشد.
پیچک، بلوط و سماق سمی
سماق سمی: هر برگ این گیاه ۷ تا ۱۳ برگچه دارد و به‌صورت بوته بلند یا درختچه در باتلاق‌ها دیده می‌شود.

چگونه می‌توان از پوست در برابر این گیاهان سمی محافظت کرد؟

در مواقعی که باید با این گیاهان سروکار داشته باشید، توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا به پوستتان آسیبی نرسد:

 • از محصولی به نام ضد پیچک (ivy block barrier) استفاده کنید. این محصول با جذب چربی «اوروشیول» که عامل قرمزی است از پوست محافظت می‌کند. این محصولات را که حاوی بنتاکوایتم (bentoquatam) هستند، می‌توانید بدون نسخه تهیه کنید؛ حتماً پیش از بیرون رفتن این محصول را روی پوست خود بزنید.
 • شلوار، پیراهن آستین بلند، کفش ساقه بلند و دستکش بپوشید. حتی اگر از محصول مذکور استفاده می‌کنید، باز هم پوست خود را بپوشانید.

اگر در مکانی هستید که این گیاهان سمی در آن وجود دارند، حتماً موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

 • تمام اجزای این گیاهان «اوروشیول» دارند: برگ‌ها، ساقه و حتی ریشه گیاه حاوی این ماده است؛ لمس هر قسمتی از این گیاهان می‌تواند موجب واکنش آلرژیک در شما بشود.
 • لمس هر چیزی که «اوروشیول» بر سطح آن وجود دارد، می‌تواند موجب واکنش آلرژیک شود. لمس ابزار باغبانی، تجهیزات ورزشی و حتی موی حیوانات خانگی می‌تواند موجب واکنش آلرژیک در شما شود.
 • سوزاندن این گیاهان باعث می‌شود که «اوروشیول» در هوا پخش شود. اگر ذرات این ماده که در هوا معلق است بر پوستتان بنشیند، می‌تواند موجب واکنش آلرژیک شود.

اگر به قرمزی‌های ناشی از پیچک، بلوط یا سماق سمی دچار شده‌اید، می‌توانید در خانه آن‌ها را درمان کنید؛ اگر واکنش آلرژیک شدیدی دارید، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید یا با ۱۱۵ تماس بگیرید.

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم: صفیه تنها
بازنگری: دکتر احمد دستجردی

نظر بدهید

/* ]]> */