بلاگ سلامت همراه دکتر

سرطان سلول پایه‌ای

سرطان سلول پایه‌ای

شرح بیماری

سرطان سلول پایه‌ای، شایع‌ترین نوع سرطان پوستی است و اکثر سرطان‌های پوستی در آمریکا از همین نوع می‌باشند؛ هر ساله، یک میلیون‌ها نفر از ابتلای خود به این بیماری مطلع می‌شوند. این عارضه معمولاً در قسمت‌هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار دارند، مانند سر، گردن، پشت دست‌ها و از همه بیشتر روی صورت (غالباً بر بینی) دیده می‌شود. اگرچه این نوع سرطان اغلب در مناطقی از بدن که در معرض زیاد خورشید هستند، ایجاد می‌شود، اما ممکن است در سایر قسمت‌های بدن از جمله تنه، پاها و دست‌ها نیز بروز کند.

افرادی که از تخت‌های برنزه کننده استفاده می‌کنند نیز احتمالاً به این نوع سرطان دچار می‌شوند که البته معمولاً در اوایل زندگی‌شان این اتفاق رخ می‌دهد. این نوع سرطان به‌کندی رشد می‌کند و به‌ندرت در قسمت‌های دیگر بدن منتشر می‌شود؛ سرطان سلول پایه‌ای باید درمان شود، چراکه این بیماری می‌تواند به‌صورت گسترده و عمیق رشد نموده و پوست، بافت و استخوان زیر آن را از بین ببرد.

 

نشانه‌ها و علائم

این نوع سرطان ازآنجایی‌که انواع مختلفی دارد، به شکل‌های متفاوتی روی پوست ظاهر می‌شود؛ در صورت مشاهده‌ی هر یک از نشانه‌های زیر فوراً به متخصصین مراجعه کنید:

 • رشدهای پوستی گنبدی شکل که رگ‌های خونی در آن قابل مشاهده است. این رشدها معمولاً صورتی یا همرنگ پوست هستند، اما به رنگ‌های قهوه‌ای، سیاه و در برخی موارد لک‌هایی از این رنگ‌ها نیز روی آن‌ها دیده می‌شود. سرطان سلول پایه‌ای معمولاً به‌کندی رشد نموده و ممکن است مرکز آن صاف باشد، ترشح کند و کبره ببندد؛ این عارضه‌ی پوستی می‌تواند خونریزی نیز داشته باشد.
 • لک‌های صورتی و قرمز براقی که کمی پوسته‌پوسته هستند و معمولاً روی تنه دیده می‌شوند. این نوع ضایعه‌ها به‌کندی رشد می‌کنند و ممکن است با لکه‌های «اگزما» اشتباه گرفته شوند.
 • رشدهای موم مانند، سفت، به رنگ سفید رو به زرد یا همرنگ پوست که مانند زخم به نظر می‌رسند. لبه و مرز این عارضه‌ها معمولاً به‌سختی دیده می‌شود.

ضایعه‌ی سرطان سلول پایه‌ای معمولاً مانند زخمی به نظر می‌رسد که:

 • به‌راحتی خونریزی می‌کند.
 • التیام نمی‌یابد، یا التیام یافته، اما مجدداً ظاهر می‌شود.
 • ترشح داشته یا کبره می‌بندد.
 • مرکز آن مانند گودال، فرورفته است.
 • رگ‌های خونی در آن یا اطراف آن دیده می‌شود.

اگرچه به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اما ضایعات این سرطان ممکن است خارش یا درد داشته باشند؛ معمولاً تنها نشانه‌ی این بیماری رشدهایی هستند که روی پوست بروز می‌کنند.

 

چه کسانی به این بیماری مبتلا می‌شوند و علل آن چیست؟

هر فردی ممکن است به این بیماری مبتلا شود، اما برخی افراد بیشتر در معرض آن هستند؛ افرادی که این سرطان بیشتر در آن‌ها دیده می‌شود، معمولاً دارای یکی از عوامل خطر زیر هستند:

خصوصیات فیزیکی:

 • پوست روشن یا کک و مک دار
 • چشم‌های آبی، سبز یا خاکستری
 • موهای بلوند یا قرمز
 • عدم توانایی برای برنزه شدن

کارهایی که انجام می‌شود:

 • حضور زیاد در خارج از منزل برای کار یا تفریح، بدون استفاده از ضد آفتاب یا پوشاندن بدن
 • استفاده مکرر و زیاد از تخت‌های برنزه کننده

سوابق پزشکی:

 • اگر قبلاً یک بار سرطان سلول پایه‌ای را تجربه کرده‌اید، احتمال بروز مجدد آن در شما تا حدود ۴۰% بیشتر است.
 • مبتلا بودن یکی از اقوام نسبی نزدیک
 • مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کنند؛ این نوع داروها معمولاً بعد از پیوند عضو و برای درمان بیماری‌هایی مانند «ورم مفاصل حاد»، «لنفوم» یا «اچ آی وی» تجویز می‌شوند.
 • قرار داشتن در معرض اشعه‌ی ایکس برای مدت طولانی، مانند بیمارانی که برای درمان آکنه‌های خود از روش‌های درمانی با اشعه‌ی ایکس استفاده می‌کنند.

برخی افراد از بدو تولد دارای وضعیت نادری هستند که احتمال بروز سرطان‌های پوستی از جمله سرطان سلول پایه‌ای را در اوایل زندگی آن‌ها افزایش می‌دهد؛ این سرطان پوستی می‌تواند پیش از ۲۰ سالگی در افرادی که به سندرم «خال سلول پایه‌ای» مبتلا هستند، بروز کند.

علل سرطان سلول پایه‌ای چیست؟

برخلاف انواع دیگر سرطان‌ها، علت این نوع سرطان مشخص و شناخته شده است:

 • اشعه ماورای بنفش (UV) خورشید یا تخت‌های برنزه کننده عامل این بیماری هستند.

وقتی اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید یا تخت‌های برنزه کننده به پوست ما می‌خورد، «دی ان ای» سلول‌های پوستمان را از بین می‌برد و بدن این عارضه را ترمیم می‌کند، اما وقتی این کار به‌صورت مکرر اتفاق می‌افتد، بدن دیگر نمی‌تواند آسیب ناشی از آن را ترمیم کند؛ وقتی بدن نتواند خود را ترمیم کند، در نتیجه، سرطان پوستی ایجاد می‌شود. سرطان‌های پوستی معمولاً بعد از سالیان سال در معرض نور خورشید بودن رخ می‌دهد. خطر ابتلا به سرطان‌های پوستی معمولاً در حدود ۵۰ سالگی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. البته افراد جوان‌تر از ۵۰ سال نیز ممکن است به این نوع سرطان مبتلا شوند؛ اکثر این بیماران زنانی هستند که از تخت‌های برنزه کننده استفاده می‌کنند. اگر خانم‌ها از چنین تخت‌هایی استفاده نکنند، این نوع سرطان پوستی تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

سرطان سلول پایه ای

 

تشخیص و درمان

تنها راه تشخیص انواع مختلف سرطان‌های پوستی از جمله سرطان سلول پایه‌ای «بافت‌برداری» از پوست است که پزشک می‌تواند این کار را به‌راحتی در مطب خود انجام دهد. بافت‌برداری از پوست به‌راحتی انجام می‌شود و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. پزشک قسمتی از رشد پوستی یا تمام آن را برمی‌دارد و سپس به آزمایشگاه می‌فرستد یا خود با استفاده از میکروسکوپ آن را بررسی و مشاهده می‌کند؛ سپس نتیجه‌ی «بافت‌برداری» در گزارشات مربوط اعلام خواهد شد. اگر جواب آزمایشات نشان داد که به این نوع سرطان پوستی مبتلا شده‌اید، پزشک با در نظر گرفتن عوامل مختلف، بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می‌کند.

برای درمان این بیماری از روش‌های متعددی استفاده می‌شود:

بریدن و جدا کردن ضایعه: پزشک این عمل جراحی را معمولاً در مطب خود انجام می‌دهد که طی آن ابتدا ناحیه‌ی مورد درمان بی‌حس شده و سپس تومور به‌اضافه‌ی قسمتی از پوست سالم اطراف آن برداشته می‌شود. پوست برداشته شده، همانند مرحله‌ی «بافت‌برداری» با استفاده از میکروسکوپ معاینه و مشاهده می‌شود؛ این کار یا توسط خود پزشک انجام می‌گیرد یا به آزمایشگاه ارسال می‌شود. این پوست سالم به منظور بررسی احتمال وجود سلول‌های سرطانی بررسی می‌شود که چنانچه دارای چنین سلول‌هایی باشد، پوست بیشتری باید برداشته شود؛ این روش، رایج‌ترین راه درمانی سرطان «سلول پایه‌ای» است.

کورتاژ و الکترودسکشن: این روش در دو مرحله انجام می‌شود؛ پزشک ابتدا تومور (پوست سرطانی) را با چاقوی جراحی برمی‌دارد و سپس با استفاده از جریان برق، سلول‌های سرطانی باقیمانده را از بین می‌برد.

جراحی مهز: این روش درمانی که به اسم پزشک مبدع آن نام‌گذاری شده است، یک روش خاص برای برداشتن سلول‌های سرطانی پوست محسوب می‌شود. جراحی مهز در درمان سرطان‌های سلول پایه‌ای وخیم که درمان آن‌ها سخت می‌باشد، بسیار مؤثر است؛ پزشکتان به شما خواهد گفت که آیا این روش برایتان مناسب است یا خیر.

جراحی مهز به این صورت انجام می‌شود که جراح، تومور را به همراه قسمتی از پوست سالم اطراف آن برمی‌دارد. درحالی‌که بیمار منتظر نتیجه است، پزشک پوست برداشته شده را بررسی می‌کند که ببیند آیا سلول‌های سرطانی در آن وجود دارد یا خیر؛ پزشک این کار را ادامه می‌دهد تا جایی که دیگر هیچ سلول سرطانی دیده نشود.

سرمادرمانی: در این روش، سلول‌های سرطانی با استفاده از «نیتروژن مایع» فریز و منجمد می‌شوند تا از بین بروند.

پرتودرمانی: از این روش، معمولاً برای درمان نوعی از سرطان سلول پایه که نمی‌توان آن را از طریق جراحی برداشت یا در مواقعی که جراحی گزینه خوب و مناسبی برای بیمار تلقی نمی‌شود، استفاده می‌شود؛ این روش درمانی ممکن است ۱۵ تا ۳۰ بار انجام شود.

فتودینامیک‌درمانـی: از این روش برای برداشتن سلول‌های اولیه‌ی سرطانی استفاده می‌شود.  «فتودینامیک‌درمانـی» نیز طی دو مرحله انجام می‌شود؛ ابتدا، یک ماده‌ی شیمیایی، روی پوست اعمال می‌شود و مدتی بر آن می‌ماند تا جذب پوست گردد و سپس پوست در معرض نور خاصی قرار می‌گیرد تا سلول‌های سرطانی از بین بروند.

کرم‌های درمانی: از کرم‌های حاوی داروهایی مانند «ایمیکویمود» یا «فلوروراسیل-۵» نیز برای درمان نوع خفیف این سرطان (early BCC) استفاده می‌شود؛ بیمار باید کرم را در خانه و مطابق دستورالعمل پزشک روی پوست خود اعمال کند.

قرص‌ها: اگرچه به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اما سرطان سلول پایه‌ای در برخی موارد در قسمت‌های دیگر بدن منتشر می‌شود. «ویسمودگیب» یا «سونی­دگیب» داروهایی هستند که در چنین مواردی برای بیمار تجویز می‌شوند؛ البته این داروها در مواردی که بیماران به سرطان سلول پایه‌ای حاد مبتلا هستند و نمی‌توان بیماری آن‌ها را از طریق جراحی یا پرتودرمانی درمان کرد نیز بکار برده می‌شوند.

نتیجه‌ی درمان

تقریباً تمام سرطان‌های سلول پایه‌ای قابل درمان هستند، به‌ویژه اگر زود تشخیص داده شوند و در جهت درمان آن اقدام گردد.

به منظور کاهش خطر ابتلا به چنین سرطانی:

 • جلسات خود را با متخصص پوست همیشه دنبال نموده و پیگیر باشید.
 • از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید و از تخت‌های برنزه کننده استفاده نکنید.
 • مرتباً پوست خود را معاینه کنید.

در صورت مشاهده‌ی هر گونه تغییری در پوستتان، فوراً به متخصصین مراجعه کنید.

 

توصیه‌هایی جهت کنترل سرطان‌های سلول پایه‌ای

اگر ابتلا به این نوع سرطان در شما تشخیص داده شده است، بدانید که این بیماری در اکثر موارد با استفاده از داروها و روش‌های درمانی تجویزی برطرف می‌شود.

خطرات این سرطان:

 • سرطان سلول پایه‌ای ممکن است عود کند؛ این نوع سرطان‌ها معمولاً همیشه با استفاده از روش‌های بیشتر درمان می‌شوند.
 • افرادی که سرطان سلول پایه‌ای داشته‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به سایر سرطان‌های پوستی قرار دارند.

متخصصین جهت کنترل این خطرات، همواره به بیماران توصیه می‌کنند که:

جلسات مراجعه به پزشک خود را همیشه و به طور مرتب دنبال کنید. سرطان‌های پوستی اگر زود تشخیص داده شوند، معمولاً قابل درمان هستند؛ حتی «ملانوم» که وخیم‌ترین نوع سرطان پوستی محسوب می‌شود، در صورت تشخیص زود هنگام و انجام اقدامات لازم ۱۰۰% قابل درمان است.

پوست خود را معاینه کنید. پزشک، روش معاینه‌ی پوست را به منظور بررسی نشانه‌های سرطانی به بیماران خود آموزش می‌دهد؛ سعی کنید به تعداد دفعاتی که پزشکتان گفته است، این کار را انجام دهید.

در صورت مشاهده‌ی هر گونه ضایعه‌ای بر روی پوستتان که خونریزی دارد، در حال رشد یا تغییر است، فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید. هر گونه تغییری می‌تواند نشانه‌ی اولیه‌ی سرطان‌های پوستی باشد؛ سرطان‌های پوستی در صورت تشخیص و درمان به‌موقع، معمولاً رفع و برطرف می‌شوند.

از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت نموده و از تخت‌های برنزه کننده‌ی سالنی استفاده نکنید. با این کار می‌توانید میزان آسیب رسی به پوست و در نتیجه، خطر ابتلا به سرطان‌های پوستی را در خود کاهش دهید؛ با رعایت نکات زیر می‌تواند به‌خوبی از پوست خود محافظت کنید:

 • از ضد آفتاب و نرم‌کننده‌های لبی استفاده کنید که در برابر خورشید محافظ هستند. هر روز حتی در فصل زمستان، از این محصولات استفاده نموده و سعی کنید محصولاتی را مورد استفاده قرار دهید که دارای ویژگی‌های زیر باشند:
 • اس پی اف ۳۰ یا بیشتر
 • طیف گسترده (محافظ در برابر اشعه‌های UVA و UVB)
 • ضدآب
 • ضد آفتاب و نرم‌کننده لب را ۱۵ دقیقه پیش از بیرون رفتن بزنید.
 • به تمام قسمت‌های پوستتان که در معرض آفتاب قرار دارند، ضد آفتاب بزنید.
 • تا حد امکان، کلاه لبه پهن، پیراهن آستین بلند و شلوار بپوشید.
 • به منظور محافظت از پوست اطراف چشم از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • وقتی نور خورشید شدید است (بین ساعات ۱۰ صبح تا ۱۴)، از انجام فعالیت‌های بیرونی پرهیز کنید.
 • برنزه نکنید و از تخت‌های برنزه کننده یا لامپ‌های خورشیدی استفاده نکنید.

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم: صفیه تنها
بازنگری: دکتر احمد دستجردی

نظر بدهید

/* ]]> */