بلاگ سلامت همراه دکتر

همه‌چیز درباره‌ی آکنه (جوش صورت، جوش غرور جوانی)

همه‌چیز درباره‌ی آکنه (جوش صورت، جوش غرور جوانی)

بررسی اجمالی جوش

جوش یک اختلال فولیکول مویی به شمار می‌آید که طی آن، جوش‌های سرسیاه در پوست ایجاد می‌شوند. افزایش جریان چربی از غدد چربی به لایه میانی پوست (درم)، همراه با افزایش ریزش سلول‌های مرده‌ی پوست، مخلوطی از سلول‌ها و چربی‌ها ایجاد می‌کند که ممکن است موجب بسته شدن روزنه‌های فولیکول و در نتیجه، پیدایش جوش‌های سر سیاه در پوست گردد؛ اگر فولیکول‌های بسته شده به‌وسیله باکتری‌ها آلوده شوند، سبب التهاب شده و کمدون های پرشده از چرک (پستول= جوش‌های چرکی) را تولید می‌کنند.

علل ایجاد جوش در افراد مختلف

آمار نوجوانان مبتلا به جوش، بیش از سایر سنین است. علت این امر این است که در دوران بلوغ، تولید هورمون موجب افزایش تولید غدد سباسه (غدد چربی پوست) و میزان تغییر و تبدیل سلول‌های پوست در فولیکول‌ها می‌شود؛ با این حال، کودکان زیر ۵ سال و بزرگسالان نیز ممکن است به جوش مبتلا شوند. علل ایجاد جوش در همه سنین مشخص نیست. در بزرگسالان نیز به مانند نوجوانان، شعله‌ور شدن جوش با تغییرات هورمونی گوناگون ارتباط دارد. در زنان، تغییرات هورمونی همراه با عادت ماهیانه، یک عامل تأثیرگذار در ایجاد جوش به شمار می‌آید و غالباً با افزایش و کاهش سطوح هورمون در طی دوره قاعدگی، بدتر شده و بهبود می‌یابد. برخلاف باور عامه، جوش نشانه‌ای از عدم سلامت و یا عارضه‌ای در نتیجه اختلالات تغذیه‌ای نیست؛ و همچنین یبوست و یا خود تحریکی جنسی نیز در ایجاد آن نقشی ندارند. یک پدیده ژنتیکی برای جوش وجود دارد؛ به این معنی که در صورت ابتلا یکی از اعضاء خانواده به جوش، احتمال دارد که سایر اعضاء خانواده نیز به این بیماری پوستی مبتلا شوند.

استرس نیز ممکن است بر جوش تأثیر بگذارد؛ این وضعیت طی دوران استرس، افزایش یافته و در طول دوره‌های پایدار و بدون استرس بهبود می‌یابد. سایر عوامل مربوط به جوش، بعضی از داروها مانند قرص‌های جلوگیری، داروهای کورتیکواستروئید، ویتامین B۱۲ و لیتیوم می‌باشند. همچنین استفاده از مواد آرایشی چرب، سفت بستن پوست و یا هر عامل دیگری که باعث بستن روزنه‌ها شود، می‌تواند سبب بروز جوش باشد. در بعضی از موارد، در معرض دیوکسین بودن (ماده‌ای که در حشره‌کش‌ها استفاده می‌شود) و یا تغییرات آب و هوایی می‌تواند عوامل محرکی در ایجاد جوش باشد.

بسیاری از مردم بر این باورند که عادت‌های غذایی بد، می‌توانند باعث ایجاد جوش شوند. تصور می‌شود که غذاهای حاوی قند و چربی بالا مانند شکلات، روی فولیکول‌های پوست تأثیر می‌گذارند؛ با این حال، هیچ‌گونه شواهد بالینی برای حمایت از این فرضیه وجود ندارد. مطالعات نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی بین استفاده از مواد غذایی ناسالم مانند هله‌هوله‌ها و ایجاد جوش وجود ندارد. تجربه‌ی برخی افراد این است که مصرف غذاهای خاصی مانند محصولات لبنی، باعث بدتر شدن جوش می‌شود. آکنه‌ی «پروپیوای باکتریایی» علت باکتریایی رایج عفونت پوست است که با جوش همراه می‌باشد؛ این باکتری‌ها در انواع مختلف جوش، یعنی جوش غرور جوانی، مزمن و یا نوع بزرگسال آن وجود دارند.

علائم و نشانه‌های جوش

اولین علامت جوش، کومدون (Comedone) یا دانه‌های سرسیاه می‌باشد. کومدون ها بیشتر در صورت، سینه، پشت و شانه‌ها ایجاد می‌شوند. تجمع باکتری‌ها ممکن است به‌سرعت در کومدون ها رشد کند؛ و چنانچه دیواره فولیکول پاره شود، یک ضایعه التهابی به وجود می‌آید که در نتیجه، بر اثر این عفونت‌ها قرمزی، تورم و ضایعات به وجود می‌آیند.
التهاب پایدار ممکن است باعث ایجاد نودول ها (جوش‌های بزرگ) یا کیست‌های دردناک و بزرگ (تجمع سلول‌های التهابی) گردد. هنگامی‌که کیست بهبود می‌یابد، ممکن است جمع شدگی پوستی تغییر رنگ داده و فرورفته را ایجاد کند که «Pockmark» (حفره) نامیده می‌شود. این تغییر شکل‌های پوستی را می‌توان به‌وسیله پاک‌سازی پوست و استفاده از لیزر یا تزریق کلاژن درمان نمود.

تشخیص جوش

متخصصین پوست، جوش را از روی ظاهر آن تشخیص می‌دهند و درمان آن بسته به‌شدت علائم، متفاوت است.

همه‌چیز درباره‌ی آکنه (جوش صورت، جوش غرور جوانی)

جوش غرور جوانی

علائم جوش

 • وجود سرهای سیاه، سفید، چرکی یا کیست با یا -بدون- قرمزی و التهاب در اطراف ضایعات.
 • در نوجوانان ممکن است حالتی از جوش شدید در صورت ایجاد شود، اما شاید در شانه‌ها پشت و کفل‌ها نیز بروز نماید.
 • در بزرگسالان، این ضایعات معمولاً در چانه و حاشیه تحتانی فک ایجاد می‌شود.
 • در زنان، ممکن است قبل از ایجاد عادت ماهیانه، علائم شدید شوند.
 • بروز گروه‌هایی از کیست‌های ملتهب و قرمز (آکنه کیستیک).
 • پوکمارک (حفره‌ها) و جمع شدگی پوست (آکنه مزمن).

آکنه (جوش صورت) چیست؟

جوش صورت یک ضایعه پوستی است که از نظر تکنیکی «آکنه ولگاریس» نامیده می‌شود. میلیون‌ها جوان به این ضایعه مبتلا می‌شوند؛ و بزرگسالان نیز از ادامه وجود و بروز مجدد آن (برآمدگی‌های قرمز، جوش‌های سرسفید، سرسیاه، نودول ها و کیست‌ها) در سطح پوست خود در امان نیستند. این ضایعه، عموماً نوجوانان را مبتلا می‌کند، اما یک مطالعه نشان داده است که حتی در دهه ۵۰ زندگی نیز ۶% از مردان و ۸% از زنان، همچنان ممکن است بروز آن را تجربه کنند. جوش -به‌جز در موارد شدید- معمولاً بی‌خطر است؛ البته وجود آن می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی‌های روحی -روانی شود.

جوش، در نوجوانان و همچنین بزرگسالان در مناطقی از بدن که غدد چربی در آن وجود دارد؛ به‌خصوص، غدد چربی دارای روزنه، مانند صورت، سینه و پشت می‌تواند ایجاد شود. این عارضه معمولاً از غددی بروز می‌کند که چربی بسیار زیادی ترشح می‌کنند؛ یعنی ماده‌ای واکسی و ملایم کننده که عامل حفظ رطوبت پوست می‌باشد.

افزایش ترشح چربی می‌تواند باعث انسداد سوراخ‌ها شود و اگر این چربی در زیر پوست باقی بماند، موجب بروز کومدون های سرسفید می‌شود و درصورتی‌که این انسداد در بالای سطح پوست اتفاق بیفتد، کومدون های سرسیاه به وجود خواهند آمد. دانه‌های قرمز، در صورتی به وجود می‌آیند که ترشحات زیادی به بافت‌های مجاور نفوذ نموده و باعث التهاب آن‌ها گردد؛ هرچه التهاب شدیدتر باشد، احتمال ایجاد آبسه بیشتر بوده و باعث ایجاد اسکار دائم (تغییر پوست به‌صورت جمع شدگی) و گودی یا حفره در پوست می‌شود. در موارد شدید جوش، درمان سریع طبی می‌تواند از ایجاد اسکار پوستی جلوگیری کند.

اگر جوش را به حال خود رها کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

جوش، خطرناک نیست و درصورتی‌که به شکل خفیف بروز کند، به‌خودی‌خود از بین می‌رود؛ بااین‌وجود، اگر جوش باعث ایجاد اثرات روحی روانی گردد، یا درصورتی‌که شدید شود، باید به پزشک خانواده و یا متخصص پوست مراجعه نمود.

پیشگیری از جوش

از بروز جوش نمی‌توان جلوگیری نمود، اما از طریق اقدامات ذکر شده در ذیل، می‌توان شیوع آن را کاهش داد.

درمان‌های خانگی برای جوش

جوش، معالجه نمی‌شود، اما برداشتن چند قدم و رعایت بعضی نکات می‌تواند علائم آن را خفیف نگاه داشته و تحت کنترل درآورد تا اینکه از میان برود.

 • می‌توانید از یک کرم یا لوسیون خشک کننده که نیاز به تجویز پزشک نداشته باشد، استفاده نمایید. مؤثرترین ترکیبات بدون نسخه، دارای بنزویل پروکسید هستند که معمولاً به‌صورت ۵ و ۱۰% عرضه می‌شوند. این ماده‌ی فعال، یک محرک موضعی است که خاصیت خشک کنندگی دارد و می‌تواند تجمعات موجود در فولوکول های مو را نرم کند؛ پس از گذشت حدود ۴ تا ۶ هفته، اثرات درمانی دارو ظاهر خواهد شد.
 • یکی دیگر از روش‌های کنترل جوش، شستشوی روزانه می‌باشد، اما این شستشو نباید خیلی شدید و یا زیاد انجام شود. برای تهیه‌ی تمیزکننده‌های طبی هزینه نکنید و جهت شستشو از صابون‌های معمولی و آب استفاده نمایید. از لایه‌بردارهای صورت که به شکل ترکیبات دارای دانه‌های ریز، عرضه می‌شوند، نیز استفاده نکنید (استفاده از یک حوله نیز می‌تواند همان اثر را داشته باشد). سونای صورت (حمام صورت با بخار) می‌تواند باعث تشدید جوش گردد.
 • به آنچه می‌خورید دقت کنید. هیچ‌گونه دلیل علمی وجود ندارد که نشان دهد، آجیل یا کولا باعث تشدید جوش می‌شوند، اما اگر تصور می‌کنید این غذاها و یا سایر غذاها، برای پوست شما یک عامل محرک می‌باشند، می‌توانید از مصرف آن‌ها خودداری نمایید. مطالعات زیادی که تا کنون انجام شده، حتی نتوانسته است تأثیر مصرف مقدار زیاد شکلات در ایجاد جوش را اثبات کند؛ ممکن است تعداد کمی از اشخاصی که به شکلات حساسیت دارند، به دنبال مصرف آن دچار بثورات پوستی شوند، اما این ضایعات جلدی، جوش نیستند.
 • استراحت بسیار مهم است. اکثر بروزهای شدید جوش، با استرس‌های روانی و کمی استراحت در ارتباط هستند (حداقل، این مسئله در مورد بعضی از افراد صادق است).
 • تغییر میزان فعالیت شما بسیار مهم است. به‌جای استفاده از پوشش‌های چسب از انواع عرق‌گیر آن استفاده نمایید؛ لباس‌های غیر عرق‌گیر یا هدبند و دستبندها می‌توانند باعث افزایش تولید چربی شده و موجب ایجاد جوش شوند.
 • مراقب موی خود باشید! موهای خود را از صورتتان دور نگه دارید تا پوست شما تحت تأثیر روغن‌های تولید شده در سر قرار نگیرد.
 • در صورت بروز جوش شدید، استفاده از مواد آرایشی را قطع کنید. هنگام خرید لوازم آرایشی، اطمینان حاصل کنید که ایجاد کومدون یا جوش نمی‌کنند؛ قبل از رفتن به تختخواب، همه مواد آرایشی را با آب و صابون از صورت خود بشویید و از مرطوب کننده‌ها زیاد استفاده نکنید.
 • از قرار گرفتن دراز مدت در معرض نور خورشید و اشعه ماوراءبنفش بپرهیزید. هرچند منابع نوری، گاهی اوقات موجب خشکی جوش می‌شوند، اما در دراز مدت می‌توانند باعث آسیب پوستی شوند که ممکن است این آسیب، سبب بروز آتروفی پوست و حتی سرطان پوست گردد؛ بنابراین، از قرار گرفتن در معرض منابع نوری اجتناب نمایید.
 • به پوست خود آزار نرسانید. از فشردن و ترکاندن جوش که باعث افزایش التهاب و خطرات ایجاد حفره و اسکار پوست می‌شود، خودداری نمایید. در مورد استفاده از خارج کننده سرهای سیاه با پزشک خود مشورت کنید (این دستگاه در بیشتر داروخانه‌ها موجود است). قبل از استفاده از این وسیله، منطقه دچار جوش را به مدت حدود ۱۰ دقیقه با کمپرس گرم مرطوب، نرم کنید؛ باید از تمیزی دست‌ها و وسیله خارج کننده جوش، مطمئن شوید.

چه زمانی باید برای جوش به پزشک مراجعه کرد؟

جوش می‌تواند از نظر روحی و احساسی ناراحت کننده باشد و در موارد شدید باعث زشتی صورت شود. اگر جوش، موجب آزار، افسردگی، ناامیدی و یا خجالت شما باشد و یا به‌صورت کیست یا ندول (دانه‌های بزرگ) بروز کند؛ و یا اگر علائم خاصی بدون دلیل، پس از تجویز داروهای جوش ایجاد شود، بهتر است که با پزشک خود تماس بگیرید.

پزشک برای درمان جوش چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

پزشک ممکن است پس از بررسی دقیق پوست، جوش‌ها را باز کند یا کومدون های سیاه و سفید را از روی پوست شما بردارد؛ شاید پزشک شما انواع مختلفی از درمان‌ها را تجویز کند که شامل: لوسیون ها و پمادها، آنتی‌بیوتیک‌ها و دارویی به نام ترتینوئین (Tretinoin) می‌شود.
آنچه که عموماً «RETIN A» نامیده می‌شود، ترتینوئین مشتق از ویتامین A می‌باشد که یک داروی تجویزشده موضعی است و برای درمان ضایعات پوستی، مانند کومدون های سرسیاه، بسیار مؤثر است و برای درمان جوش‌ها نتایج متوسطی را نشان می‌دهد. «ترتینوئین» در موارد متوسط تا شدید جوش، باید زمانی استفاده شود که درمان با مواد دارویی خفیف‌تر، بی‌اثر باشد؛ توجه داشته باشید که استفاده از ترتینوئین می‌تواند باعث تحریک شدید پوستی شود.

این دارو به‌صورت کرم (خفیف‌ترین شکل) و همچنین ژل و مایعات موجود است. در ابتدا غلظت‌های پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرند و سپس با توجه به درجه‌ی لایه‌برداری و تحریک، ممکن است غلظت دارو افزایش یابد. فرمول‌های جدیدتری از ترتینوئین (Avita و Retin A Micro) وجود دارد که ادعا می‌شود ملایم‌تر از ترتینوئین اصلی می‌باشد. ترتینوئین نباید توسط زنان باردار یا افرادی که قصد بارداری دارند، مورد استفاده گیرد. همچنین، این دارو ممکن است آفتاب سوختگی را افزایش دهد؛ بنابراین، باید اقدامات مراقبتی لازم انجام شود تا میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب، محدود شود.

آنتی‌بیوتیک‌های موضعی مانند کلیندامایسین یا اریترومایسین (به عنوان یک کرم، ژل، لوسیون، یا پد موضعی) می‌توانند در کنترل علائم جوش مفید باشند. پزشک شما ممکن است استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های سیستمیک خوراکی مانند اریترومایسین یا تتراسایکلین را که در درمان جوش‌های شدید مؤثر است، به شما توصیه کند.

برای جوش شدید که به سایر روش‌های درمان مقاوم بوده است، یک داروی قوی‌تر خوراکی به نام «ایزوترتینوئین» (Accutane) تجویز می‌شود. Accutane دارای تعدادی عوارض، از جمله سمیت کبدی است؛ بنابراین برای مصرف آن با پزشک معالج خود مشورت کنید. به‌علاوه، اگر باردار هستید و یا سعی در باردار شدن دارید، هرگز نباید این دارو را مصرف کنید. هرگونه درمان جوش تا زمان بهبود، می‌تواند چندین ماه به طول بی انجامد و ممکن است درمان نوجوانان مبتلا به جوش، در سراسر دوره نوجوانی ادامه یابد.

اطلاعات بیشتر در مورد جوش

American Academy of Dermatology
-National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases Information Clearinghouse

آکنه و طب جایگزین

مروری بر آکنه

آکنه، یک بیماری پوستی شایع در بین نوجوانان است که ضایعات آن «جوش» یا «ضایعات سر سیاه» نام دارد. جوش ممکن است سطحی یا عمیق باشد؛ اغلب با چرک پر می‌شود و معمولاً در صورت، گردن، شانه‌ها، قسمت بالای سینه و پشت دیده می‌شود. بیشتر جوش‌ها پس از دوران نوجوانی از بین می‌روند، اما گاه، ممکن است ادامه یافته و حتی در زمان بلوغ ایجاد شوند. جوش درمان نشده‌ی شدید، می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود. افزایش هورمون‌های آندروژن (هورمون‌های جنسی مردانه) باعث بزرگ شدن غدد چربی در پوست و تولید مقدار بیشتری چربی می‌شود؛ اگر این غدد چربی بسته شوند، جوش‌های سر سیاه یا برآمدگی‌های قرمز رنگ پوستی ایجاد شده (Pimple) که ممکن است به‌وسیله باکتری‌ها آلوده شده و سبب ایجاد ضایعات التهابی و پوستل شود. در بزرگسالان، جوش می‌تواند به دنبال یک واکنش به کورتیکواستروئیدها ایجاد شود. در زنان ممکن است در نتیجه تغییرات هورمونی ایجاد شود و در زمان قاعدگی و حاملگی تشدید شود.

درمان جوش

روش‌های مؤثر زیادی برای درمان جوش وجود دارد. متخصصین پوست با توجه به وضعیت فرد، این ضایعات را به‌صورت تک درمانی و یا به‌وسیله‌ی مجموعه‌ای از درمان‌ها تحت درمان قرار می‌دهند.

درمان موضعی جوش

درمان موضعی جوش شامل لوسیون ها، کرم‌ها و ژل‌هایی هستند که به سطح پوست مالیده می‌شوند. آنتی‌بیوتیک‌های موضعی (داروهایی که برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شوند)، باعث کاهش جوش می‌شوند؛ اریترومایسین، کلیندامایسین و داروهای گروه سولفا انواع مختلفی از این آنتی‌بیوتیک‌های موضعی هستند.
فایده استفاده از این داروها این است که مستقیماً روی ضایعات قرار می‌گیرند و به همین دلیل تأثیر بیشتری در درمان جوش دارند؛ به‌علاوه این داروها خوراکی نیستند و احتمال ایجاد عوارض توسط آن‌ها بسیار کم است، اما یکی از ضررهای درمان با آنتی‌بیوتیک، تحمل یافتن باکتری‌ها به دارو و مقاوم شدن آن‌ها به درمان‌های دارویی در طول زمان است که این امر ممکن است از بین بردن آن‌ها را دچار مشکل نماید.

رتینوئیدها

جوش‌های سرسیاه و سرسفید، به خوبی با رتینوئیدها (Retin A, Avita, Differin, Tazorac, Tazarotene, [Fabior Foam]m) که از نظر شیمیایی به ویتامین (A) شبیه هستند، درمان می‌شوند. رتینوئید ها، سلول‌های مرده و چربی را که باعث بسته شدن فولیکول‌ها و ضایعات ناشی از آن می‌شود را می‌شکنند و با باز شدن فولیکول و جریان چربی، ضایعه رو به بهبود می‌رود؛ البته این روند بهبود ممکن است چند هفته طول بکشد و این امکان وجود دارد که جوش، قبل از بهتر شدن، شرایط بدتری پیدا کند.
یکی از عوارض رتینوئید ها افزایش حساسیت به نور خورشید است. پزشکان برای کاهش این مشکل ممکن است استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را توصیه نمایند؛ به‌علاوه، تابش نور خورشید می‌تواند باعث شکسته شدن رتینوئیدها و در نتیجه کاهش اثر درمانی آن‌ها شود. بعضی از محققین، نتیجه گرفته‌اند که مخلوط کردن پیگمان زرد با رتینوئیدها اثر تابش نور خورشید را کاهش می‌دهد.

بنزوئیل پروکساید

“بنزوئیل پروکساید ” یکی از درمان‌های شناخته شده برای جوش است؛ دارویی که بدون نسخه عرضه می‌شود و ممکن است توسط متخصصین پوست با توجه به‌شدت جوش، تجویز شود؛ این دارو، باکتری‌های ایجاد کننده‌ی جوش را از بین می‌برد.
پزشکان از بنزوئیل پروکساید همراه با آنتی‌بیوتیک‌های موضعی برای کاهش احتمال مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند. یکی از عوارض بنزوئیل پروکساید، حساسیت موضعی است که مخصوصاً با غلظت‌های بالاتر این مواد، مثلاً ژل‌های ۱۰% ایجاد می‌شود.
در دسامبر سال (۲۰۰۸) سازمان غذا و داروی آمریکا، ترکیب داروئی Adapalene (یک رتینوید) و بنزوئل پروکساید که «Epiduo™ Gel» نامیده می‌شود را برای درمان بیماران ۱۲ سال به بالا تأیید نمود؛ این ژل، روزی یک بار روی پوست صورت و/ یا بدن مالیده می‌شود. بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند، باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید خودداری کنند و برای جلوگیری از واکنش‌های پوستی (به عنوان مثال قرمزی و سوزش) از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمایند. عوارض استفاده از این دارو، شامل پوسته‌پوسته شدن، خشکی و تحریک پوستی می‌باشد.

محلول‌های اسیدی خفیف

این محلول‌ها که منشأ آن‌ها میوه‌جات هستند، شامل اسیدهای سالیسلیک و گلایکولیک می‌شوند و می‌توانند در درمان جوش مؤثر باشند. این محلول‌ها باعث پوست اندازی لایه‌های سطحی پوست شده؛ در نتیجه فولیکول‌های بسته را باز می‌کنند که این امر موجب می‌شود، سلول‌های پوستی به حالت طبیعی خود بازگردند.
در ژوئن (۲۰۱۴) FDA هشدار داد: “داروهای موضعی بدون نسخه‌ای که برای درمان جوش، استفاده می‌شوند، ازآنجاکه موجب تحریک بسیار زیادی می‌شوند، ممکن است واکنش‌های بسیار شدید، اما نادر حساسیتی را به وجود آورند “. بر اساس آنچه که FDA بیان می‌کند، معلوم نیست که آیا محتویات فعال این داروها- بنزوئیل پروکساید، سالیسیلیک اسید- یا مواد غیر فعال موجود در آن‌ها و یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها باعث ایجاد این واکنش‌های تهدید کننده‌ی حیات هستند. محصولات موضعی جوش، با عناوین گوناگون تجاری و فروشگاهی تولید می‌شوند و به‌صورت ژل، لوسیون، محلول‌های شستشوی صورت و لایه‌بردار، محلول‌ها و پدهای تمیز کننده و… در دسترس می‌باشند.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر، مصرف محصولات موضعی ضد جوش را قطع کرده و به‌سرعت با اورژانس تماس بگیرید:

 • اختلالات تنفسی
 • غش یا سرگیجه
 • تورم صورت، چشم‌ها، لب‌ها و زبان
 • احساس خفگی

علاوه بر این، FDA به مصرف‌کنندگان این محصولات موضعی، هشدار می‌دهد که پس از تجویز این مواد درصورتی‌که دچار خارش یا کهیر شدند، بلافاصله مصرف آن‌ها را قطع کنند. توصیه می‌شود که این محصولات را ۳ روز قبل از مصرف، در یک یا دو ناحیه‌ی کوچک پوست دچار ضایعه، تست کنید؛ اگر هرگونه احساس ناراحتی در هنگام انجام تست به وجود آمد، از مصرف آن محصول خودداری نمایید.

روغن Tea Tree

یک روغن طبیعی است که خواص آنتی‌بیوتیکی دارد و تحقیقات برای اثبات تأثیر این ماده در درمان جوش در حال انجام است.

داروهای درمان جوش

درمان‌های خوراکی ضد جوش

دارویی که به‌صورت خوراکی مصرف می‌شود، معمولاً از طریق جریان خون به همه سیستم‌های بدن منتقل می‌گردد؛ بنابراین استفاده از داروی خوراکی، یک درمان سیستمیک است. زمانی که جوش، نقاط مختلفی از پوست بدن را مبتلا کرده باشد، استفاده از داروهای خوراکی ممکن است برای درمان آن مفید باشد.
«آنتی‌بیوتیک» ها، با از بین بردن باکتری‌هایی که در فولیکول‌ها تجمع کرده‌اند، باعث کاهش التهاب می‌شوند. «تتراسیکلین» ها، شایع‌ترین داروهای تجویزشده‌ی خوراکی هستند. باکتری‌ها به درمان مقاوم می‌شوند؛ ازاین‌رو، پزشکان از داروهای آنتی‌بیوتیک برای درمان کوتاه مدت استفاده می‌کنند. عوارض شایع تتراسیکلین، کم است، اما دیده شده است که این آنتی‌بیوتیک باعث افزایش حساسیت به نور خورشید می‌شود و اثر قرص‌های جلوگیری را در بعضی موارد کاهش می‌دهد. «مینوسیکلین» و «داکسی سیکلین»، تتراسیکلین هایی هستند که فایده استفاده از آن‌ها علاوه بر ارزش دارویی بالا این است که این داروها را لازم نیست در چند دوز استفاده کرد و می‌توان آن‌ها را با غذا مصرف نمود. داروی خوراکی دیگر، «ایزوتریتینون» یا «رتینوئیک اسید» (اکوتان) است که از نظر شیمیایی شبیه به ویتامین A می‌باشد. «اکوتان» در دو سوم از بیمارانی که آن را در موارد آکنه سیستیک و یا جوش شدید، استفاده می‌کنند، مؤثر است.

هورمون درمانی

هورمون درمانی، شامل استفاده از داروهایی است که هورمون‌ها را در زنان و مردان به تراز طبیعی خود، بر می‌گرداند. یکی دیگر از درمان‌های مرتبط با هورمون‌ها، تزریق «کورتیزون» است که می‌تواند التهاب موجود در ندول های آکنه‌ی عمقی را کاهش دهد.

سایر درمان‌های جوش

جراحی جوش، گزینه‌ای است برای اشخاصی که جوش آن‌ها شدید بوده و به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد. در این روش، متخصص، کومدون های سیاه و سفید پوست را با یک ابزار ویژه به نام «تخلیه کننده کومدون» تخلیه می‌کند؛ گاهی اوقات یک محلول کورتیزون برای کاهش التهاب در یک ندول عمیق تزریق می‌شود.

۶ راه‌حل برای درمان جوش در بزرگسالان

بیماران زیادی از وجود جوش بزرگسال که می‌تواند مداوم و دارای درمانی دشوار باشد، شکایت دارند. جوش‌ها غالباً ممکن است هر ماه در یک مکان ایجاد شوند که این اتفاق معمولاً با سندرم قبل از قاعدگی در ارتباط است و یا شاید این جوش‌ها در اطراف دهان ایجاد گردند. یکی از راه‌های درمان جوش، استفاده از ۶ مرحله زیر است:

۱. پوست خود را تمیز نگه دارید. اسکراب (لایه‌برداری)، درمان و لمس بیش از حد پوست و همچنین استفاده بی‌رویه از محصولات و لوازم آرایشی، می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد جوش شود. اگر جوش شما خفیف تا متوسط باشد، استفاده از تمامی محصولات درمانی خود را به مدت چند روز متوقف کنید و منتظر بمانید تا تأثیر آن را بر روی بهبود پوست خود مشاهده کنید؛ پس از آن می‌توانید کم‌کم از آن‌ها استفاده نمایید. توجه داشته باشید که هر محصول را به نوبت و در عرض چند هفته مورد استفاده قرار دهید.

۲. با استفاده از داروهای موضعی تجویز شده حاوی «بنزوئیل پروکساید» یا «کلیندامایسین» پوست خود را آرام نموده و جوش‌های آن را درمان کنید. محصولات بی نظیر (OTC) که بدون نسخه عرضه شده و دارای اسید سالیسیلیک هستند، یکی دیگر از موارد مناسب برای درمان جوش‌ها می‌باشند؛ اگر پوست شما به این درمان‌ها پاسخ نداد، با پزشک خود مشورت کنید، ممکن است به یک دوره کوتاه مدت برای استفاده از آنتی‌بیوتیک با دوز کم نیاز داشته باشید. گاهی ممکن است نظر پزشک این باشد که جوش شما با شرایطی مانند «روزاسه» و یا «سندرم تخمدان پلی کیستیک» مرتبط است.

۳. رژیم غذایی خود را به شکل دقیق تنظیم کنید؛ برای مثال، یادداشت کنید که: “هر بار شکلات می‌خورم، در عرض ۲۴ ساعت دچار جوش می‌شوم “. برای اشخاص دیگر، شاید غذاهای لبنی و میان وعده‌های شور، تحریک کننده باشد. در یک دفتر خاطرات ۶ هفته‌ای، تأثیر انواع مواد غذایی را بر روی تحریک پوست خود، ثبت کنید تا از آن مطلع باشید. هر بار که دچار جوش می‌شوید، دو روز به عقب برگردید و دقت کنید که مصرف چه غذایی باعث ایجاد آن شده و با این روش، مصرف غذاهای مشکوک را متوقف نمایید.

۴. پوست خود را به شکل مرتب مرطوب کنید. پوست بسیار خشک می‌تواند واکنشی مشابه جوش داشته باشد؛ بنابراین اگر پوست شما به شکل قابل‌توجهی خشک است، استفاده از یک مرطوب کننده‌ی نرم را امتحان کنید، زیرا محصولاتی که دارای نرم کننده Strivectin SD Sensitive Skin هستند، برای پوست شما مناسب‌تر می‌باشند. این محصولات، پوست را در برابر عناصر خشک کننده، محافظت نموده و به آن فرصتی برای بهبود می‌دهند.

۵. استفاده از یک «رتینوئید» را ادامه دهید تا از مسدود شدن منافذ به‌وسیله‌ی سلول‌های مرده پوست، جلوگیری کرده و تجمع آن‌ها را از بین ببرد. رتینوئید های تجویز شده، عالی هستند، اما برخی از محصولات OTC(بدون نسخه) بسیار خوبی مانند ROC، Oil of Olay، Neutrogena و Shiseido وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده نمایید.

۶. بدون استرس، زندگی کردن را تمرین کنید. جوش بزرگسالان، اغلب با تنش‌های روحی و روانی مرتبط است؛ تنفس عمیق، یوگا و یا سایر فعالیت‌های کاهش‌دهنده‌ی استرس را تجربه کنید، بیش از ۷ ساعت در شبانه‌روز بخوابید، استراحت کافی، پوست را سالم نگه می‌دارد. از مصرف دخانیات، الکل و مواد مخدر پرهیز کنید؛ زیرا مصرف این مواد چرخه طبیعی خواب را متوقف می‌کند و شما را برای ابتلا به جوش مستعدتر می‌سازد.

همه‌چیز درباره‌ی آکنه (جوش صورت، جوش غرور جوانی)

By Ellen Marmur, M.D. chief of dermatologic and cosmetic surgery at Mount Sinai Medical Center in New York City

۵ روش سریع برای ترمیم آسیب‌ها

از داروهای خانگی ساده و در دسترس برای حل مشکل استفاده کنید:

خمیر دندان برای جوش – MasterfileToothpaste

این جملات را به عنوان یک راهکار ساده و مناسب، به خاطر بسپارید: “اگر صورتم جوش بزند و هیچ درمانی در دسترس من نباشد، کمی خمیردندان، روی جوش خود قرار می‌دهم و آن را یک شب به حال خودش می‌گذارم “؛ این ماده به‌سرعت باعث خشک شدن ضایعه می‌شود.

راه‌حل لنز تماسی

اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، مقدار کمی از محلول آن را روی جوش خود فشار دهید؛ نمکی بودن محلول می‌تواند به عنوان یک قابض عمل کرده و ناحیه جوش شما را خشک کند.

یک کرم استروئیدی OTC

کرم هیدروکورتیزون (۱ درصد) می‌تواند سریعاً قرمزی را کاهش دهد؛ علاوه بر این، می‌توانید این کرم را برای سایر تحریک‌های گاه‌به‌گاه پوست استفاده کنید.

روغن درخت چای (Tea tree)

می‌توانید از یک یا دو قطره روغن درخت چای که یک ضدعفونی‌کننده و ضد التهاب طبیعی است، استفاده کنید؛ روغن درخت چای می‌تواند التهاب و قرمزی جوش را کاهش دهد.

متخصص پوست شما

از متخصص پوست خود، درخواست کنید که مقدار کمی «محلول استروئید» را به داخل ضایعه تزریق کند؛ ژل‌های تجویزشده‌ی «Epiduo» و «Duac» یک روزه می‌توانند یک منطقه‌ی وسیع از جوش را پاک کنند.

From our sister publication, REMEDY’s Healthy Living, Fall ۲۰۱۱

درمان اسکار ناشی از جوش

درمان اسکار آکنه

پس از درمان مشکل اصلی، اسکارهای آکنه به‌خودی‌خود بهبود می‌یابند. متخصصین پوست برای درمان اسکارهای آکنه یا حفره‌هایی که خود آن‌ها بهبود نمی‌یابند، روش‌های مختلفی را بکار می‌گیرند. Dermabrasion یا لایه‌برداری، درمانی است که شامل لایه‌برداری از لایه‌های سطحی و بالایی پوست می‌شود. پس از انجام درمان‌های لایه زدایی پوست، استراحت مطلق، برای بهبود لازم است؛ این روش برای از بین بردن اسکارهای آکنه، بسیار مؤثر است. رویکرد کمتر تهاجمی دیگر، «میکروابریشن» است که به‌وسیله‌ی آن، یک‌لایه بسیار نازک از پوست را بر می‌دارند و در این روش، نیاز به استراحت مطلق نیست.
برای ترمیم پوست و برداشتن سطح آن از لیزر نیز می‌توان استفاده نمود؛ در لیزر درمانی، یک پرتو بسیار متمرکز نور (لیزر) برای سوزاندن سلول‌های سطحی پوست، بکار برده می‌شود. از بعضی اسیدهایی که برای درمان جوش، کاربرد دارند، به عنوان لایه‌بردار اسیدی در برداشتن بافت اسکار استفاده می‌شود؛ پس از درمان، حدود یک هفته طول می‌کشد تا پوست بهبود یابد و معمولاً در طول درمان، قرمز شدن پوست و احساس ناراحتی وجود دارد.

تزریق کلاژن

روش دیگری که برای حذف اسکار بکار می‌رود، تزریق «کلاژن» است. کلاژن، نوعی پروتئین است که جزء طبیعی بافت انسان است. هنگامی که کلاژن، زیر اسکار تزریق می‌شود، آن را بالا برده و به سطح پوست اطراف آن می‌رساند؛ این امر، دوباره ظاهر پوست را طبیعی می‌کند. کلاژن در طول زمان از بین می‌رود و ممکن است لازم باشد درمان به‌صورت دوره‌ای تکرار شود.
«فیبروبلاست های اتولوگ کشت شده»، سلول‌های زنده‌ای هستند که متخصص پوست به داخل پوست بیمار تزریق می‌کند؛ این سلول‌ها را از سایر قسمت‌های بدن بیمار می‌گیرند، در یک محیط آزمایشگاهی رشد می‌دهند و زمانی که به حد کافی و موردنظر رسیدند، از آن‌ها برای انجام این روش درمانی استفاده می‌کنند. این سلول‌ها وقتی در محل موردنظر و در زیراسکار قرار می‌گیرند، تکثیر یافته و اسکار را بالاتر می‌برند. تزریق سلول‌ها، هر دو هفته، یک بار در ناحیه‌ی ضایعه، صورت می‌گیرد و این کار سه بار تکرار می‌شود و پس از آن بیماران زیادی، بهبود طولانی مدت را تجربه خواهند نمود.

Publication Review By: Stanley J. Swierzewski, III, M.D

همه‌چیز درباره‌ی آکنه (جوش صورت، جوش غرور جوانی)

جوش و طب طبیعی

طب طبیعی برای درمان جوش

از دیدگاه طبی طبیعی، جوش به معنی نشانه‌ای از عدم تعادل داخلی به حساب می‌آید و مانند خیلی از درمان‌های طب طبیعی (naturopathic) تغذیه، کلید اصلی درمان جوش به حساب می‌آید. بدن به‌وسیله غدد چربی، از چربی‌های مصرف شده، چربی تولید می‌کند؛ اگر کیفیت چربی‌های مصرف شده، پایین باشد، (مثل چربی‌های اشباعی، اسیدهای چرب ترانس) بدن نیز چربی‌هایی با کیفیت پایین تولید می‌کند و چنانچه، کیفیت چربی مصرفی بالا باشد (مثل روغن زیتون، روغن ماهی، روغن بذر کتان)، چربی‌های تولید شده توسط بدن نیز دارای کیفیت بالایی خواهند بود (طب طبیعی). چربی‌های با کیفیت پایین، جریان خوبی ندارند؛ بنابراین باعث بسته شدن سوراخ‌های غدد چربی و جذب باکتری‌ها می‌شوند، اما چربی‌های با کیفیت خوب به خوبی جریان یافته و پوست را تغذیه می‌کنند.

جوش و تغذیه

 • خوردن پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم توصیه می‌شود. تغذیه باید شامل سبزیجات، جلبک دریایی، ماهی (ماهی‌های آب‌های سرد مانند سالمون، ساردین، تروت و هدوک)، غذاهای تهیه شده از غلات کامل، جوانه ها و میوه‌جات باشد.
 • اجتناب از غذاهای سرخ شده، لبنیات، غذاهای فرآوری شده، هله‌هوله‌ها (چیپس و پفک و غیره)، شکر، مارگارین، کره های گرفته از آجیل‌ها (کره بادام‌زمینی)، مرکبات (به استثناء آب‌لیمو)، کافئین باید صورت بگیرد؛ زیرا این‌ها غذاهایی هستند که باعث ایجاد جوش شده و حساسیت غذایی به وجود می‌آورند. حساسیت غذایی را می‌توان از طریق حذف و چالش غذایی مشخص نمود.
 • روزه‌داری می‌تواند روش مؤثری برای درمان جوش باشد، اما نباید بیشتر از ۲ تا ۳ روز و بدون اجازه پزشک انجام شود.
 • نوشیدن آب – ۵۰% آب بدن باید به شکل اونس آب روزانه تأمین شود؛ مثلاً یک شخص ۱۵۰ اونسی باید ۷۵oz (تقریباً هر اوز ۳۰ میلی‌لیتر می‌باشد و ۷۵ اوز ۲۲۵۰ میلی‌لیتر است) آب بنوشد.

جوش و مکمل‌ها

 • کرومیوم- ۴۰۰ میکروگرم در روز.
 • روغن بذر کتان- یک تا دو قاشق چایی‌خوری در روز.
 • سلنیوم- ۲۰۰ میکروگرم در روز.
 • ویتامین A- جوش ممکن است چند ماه پس از عدم مصرف ویتامین A برگشت کند.
 • ویتامین۶B- به مقدار پنجاه میلی‌گرم و سه بار در روز.
 • ویتامین C- هزار میلی‌گرم در روز.
 • ویتامین E- چهارصد واحد در روز.
 • روی- پنجاه میلی‌گرم در روز.

جوش و درمان‌های گیاهی

گیاهان دارویی با تمیز کردن خون، جوش را درمان می‌کنند. با تجمع مواد سمی در خون، کبد تنبل شده و نمی‌تواند به درستی هورمون‌ها را هضم و جذب نماید؛ این امر باعث ایجاد بثورات جلدی (به عنوان نشانه‌ای از عدم تعادل داخلی) می‌گردد. (نظریه طب طبیعی)

 • ریشه گیاه بابا آدم (Burdock- Arctium lappa) زمانی که به شکل خوراکی مصرف شود و یا به عنوان یک ضد باکتری، به‌صورت موضعی مورد استفاده قرار بگیرد، یک تصفیه کننده‌ی خون به شمار می‌آید.
 • قاصدک (Taraxacum officinale) برای تصفیه‌ی کبد مصرف می‌شود؛ به‌علاوه، از برگ‌های این گیاه می‌توان به عنوان یک ضماد موضعی استفاده نمود.
 • ( Vitex agnus -Chaste tree berry) مصرف این دارو در جوش همراه با عادت ماهیانه، توصیه می‌شود.
 • عصاره خار خردل (Silybum marianum) به عنوان یک پاک کننده کبد استفاده می‌شود.
 • شبدر قرمز (Trifolium pratense) به عنوان یک تصفیه کننده خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • درخت چای (Melaleuca alternifolia) برای ضد عفونی کردن پوست استفاده می‌شود؛ این دارو خیلی از باکتری‌ها را از بین می‌برد و به درون لایه‌های پوست نفوذ می‌کند. روغن درخت چای به‌صورت مستقیم روی جوش صورت گذاشته می‌شود؛ اگر باعث ایجاد تحریک پوستی شد -که این اتفاق شایعی نیست، باید از روغن رقیق‌شده‌ی درخت چای استفاده نمود؛ بوی این روغن، بسیار قوی و دارویی می‌باشد.

جوش و آب درمانی

 • کمپرس‌های آب سرد و گرم را به‌طور متناوب روی ناحیه مبتلا قرار دهید.
 • یک حوله‌ی گرم را به مدت ۴۵ ثانیه روی ضایعه گذاشته و سپس یک حوله‌ی آب سرد را به مدت ۱۵ ثانیه روی ناحیه‌ی مبتلا قرار دهید؛ این کار را سه بار انجام داده و گرمای حاصل از حوله‌ی گرم را با حوله‌ی سرد پایان بیاورید و این عمل را چندین بار در طول روز تکرار کنید.
 • یک ضماد تهیه کرده و آن را روی ناحیه‌ی مبتلا قرار دهید.

جوش و پیشنهادات دیگر

 • از داروهایی که محتوی «ید» یا «بروم» هستند، استفاده نکنید.
 • از لمس صورت خود پرهیز کنید؛ زیرا دست‌ها می‌توانند روغن و باکتری را به پوست منتقل کنند. جوش‌های صورت خود را فشار ندهید و از خارج کردن مواد داخل جوش به‌وسیله فشار دادن، خودداری کنید.
 • از مالیدن کرم‌های چرب یا مواد آرایشی بر روی جوش‌های خود، پرهیز کنید.
 • سیگار نکشید.
 • ناحیه مبتلا را با صابون نشویید و برای شستن از آب گرم استفاده کنید. در صورت نیاز به یک پاک کننده، فقط از محصولات خیلی ملایم (مثل صابون گلیسرین) استفاده کنید. برای پاک کردن چربی‌های اضافی در طول روز، ابتدا یک حوله‌ی گرم و سپس یک حوله‌ی سرد را بکار ببرید.
 • برای پاک کردن صورت از یک لیف خشک، اما بسیار نرم استفاده کنید؛ این امر جریان خون پوست را افزایش می‌دهد.

Publication Review By: Stanley J. Swierzewski, III, M.

جوش و طب سنتی چین

طب سنتی چین و درمان آکنه

از دیدگاه طب سنتی چین، بیماری جوش از تأثیرات بیماری‌زای گرما و رطوبت بر کانال‌های مریدینی، زانگ فو و مواد اساسی سرچشمه می‌گیرد. این گرما ممکن است محصول تغذیه‌ی بد، استرس، کار زیاد، بیماری‌های مادرزادی و یا بالا رفتن طبیعی انرژی یانگ باشد که معمولاً در سنین نوجوانی شایع است.
گرما بر مریدیان های ریه و معده اثر می‌گذارد و از آنجا به پوست صورت و سینه انتقال یافته و باعث ایجاد پاسخ‌های التهابی می‌گردد. اگر گرمای ایجاد شده، سعی به فرار از کانال‌های تای یانگ داشته باشد، جوش معمولاً در پشت ایجاد می‌شود. گرما معمولاً در مریدیان های ریه به‌وسیله‌ی عوامل بیماری‌زای خارجی تشدید می‌شود و باعث ایجاد قرمزی پوست می‌گردد؛ در مریدیان های معده ممکن است این امر به‌وسیله غذای چرب و یا غذای تند تشدید شده و در نتیجه، باعث ضعف بیشتر و احتباس گرما در زنگ طحالی و FU معده شود.
علاوه بر این، گرما می‌تواند به خون وارد شده و یا به گرمای سمی تبدیل شود که هر دوی آن‌ها می‌توانند باعث ایجاد ضایعات گردند. هیجان‌ها نیز منجر به ایجاد جوش می‌شوند؛ هیجان‌های زیاد مانند غم، اضطراب، استرس و یا عصبانیت، هارمونی بدن را برهم می‌زنند، «Qi» دچار رکود شده و این امر موجب می‌شود که حرارت و رطوبت به سمت پوست جریان یابد.

تقسیم‌بندی جوش بر اساس طب سنتی چین

در طب سنتی چین، حرارت بر مریدیان های مختلف تأثیر می‌گذارد؛ ارگان‌های زنگ فو و مواد اساسی، زیر بنایی را ایجاد می‌کنند که سبب پیدایش جوش می‌شود. تظاهرات متفاوت گرما در نمودهای مختلف انرژی‌های بدن، علائم و نشانه‌های پیچیده‌ای را به وجود می‌آورند. برای جوش لازم است که تقسیم‌بندی‌های مختلف حرارت صورت بگیرد تا بتوان بر اساس آن، درمان مؤثری را ارائه نمود که با الگوی اختلال هارمونی ایجاد شده، منطبق باشد.

 • گرمای معده و ریه شایع‌ترین عامل جوش هستند؛ در صورت وجود رطوبت، پوست، چرب خواهد بود.
 • زخم‌ها و خونریزی به معنی وجود سمیت هستند. خارش، ناشی از نفخ و رطوبت می‌باشد. شایع‌ترین نوع خارش در جوش، به دلیل نفخ است و از گرما به وجود می‌آید.

علائم و نشانه‌های اصلی در الگوی های گرمایی عدم هارمونی، بر اساس اجزای مختلف بدن، به شرح زیر است:

-ریه: از علائم شامل جوش است که بیشتر در پیشانی و نزدیک بینی، متمرکز می‌باشد؛ ممکن است خارش کمی نیز وجود داشته باشد. اگر ضایعات جدید، به‌سرعت ایجاد شود، بیمار ممکن است از احساس لرز و یا حساسیت نسبت به باد شکایت کند، از گرما تنفر داشته باشد و احساس تشنگی کند. زبان به‌طور کلی قرمز بوده و پوشش نازک زرد دارد و نبض ممکن است، سریع و شناور باشد.

-گرمای معده: از علائم شامل جوش، با تمرکز ضایعات در اطراف دهان، سینه، شانه‌ها و پشت می‌باشد. بیمار ممكن است از گرما تنفر داشته باشد؛ تشنگی و اشتهای زیاد داشته و غذاهای تند چرب را ترجیح دهد. ممکن است در بیمار، تمایل به دفع مدفوع خشک نیز وجود داشته باشد. زبان معمولاً قرمز با پوشش زرد ضخیم است و پالس (جنبش نبض) سریع و قوی می‌باشد.

-گرمای سمی: از علائم شامل جوش شدید است که با التهاب شدید ندول های پر شده از چرک و قرمزی پوست در اطراف ضایعات همراه می‌باشد. بیمار ممكن است از گرما متنفر باشد و از ضعف و بی‌حالی شکایت كند. زبان به‌طور کلی قرمز بوده و پوشش زرد خشک دارد و نبض سریع است.

-حرارت مرطوب: از علائم شامل جوش است که از ندول های عمیق، پر از چرک و ملتهب تشکیل می‌شود. پوست، معمولاً روغنی است و بیمار ممکن است از گرما تنفر داشته و تشنه باشد، اما تمایلی به مصرف مایعات نداشته باشد. زبان به‌طور کلی قرمز یا قرمز سیر می‌باشد و پوشش چربی چسبنده‌ای دارد. نبض سریع است و ممکن است دارای ویژگی لغزنده بودن یا سفتی نیز باشد.

-گرمای خون: از علائم شامل جوش است که با یک صورت قرمز شده و تنفر شدید از گرما همراه است؛ بیمار ممکن است از تشنگی، ادرار تیره و مدفوع خشک شکایت داشته باشد. زبان معمولاً قرمز (با نوک قرمز) و دارای پوشش زرد یا قرمز می‌باشد. پالس معمولاً سریع و نحیف است.

 

درمان طب سنتی چین برای جوش

جوش و TCM

اصل درمان اولیه برای جوش در TCM این است که: “گرما را از مریدیان مربوطه، ارگان زنگ فو یا ماده بنیادی، پاک کنیم “؛ این روش، اساس انرژی این بیماری را از بین می‌برد. بعضی از بیماران مبتلا به جوش، ممکن است به درمان‌های معمول پزشکی و بعضی از آن‌ها به طب سنتی چین پاسخ دهند. به‌طور کلی، درمان متداول پزشکی به زمان کمتری نیاز دارد، البته ممکن است بعضی از بیماران در اثر این درمان، دچار عوارض جانبی شوند و این موضوع، اثربخشی و عملی بودن این نوع درمان را محدود کند. درمان طب سنتی چینی، یک گزینه‌ی معقول برای بیمارانی است که به درمان‌های معمول پزشکی، کمتر پاسخ می‌دهند؛ هرچند طب سوزنی ممکن است تسکین علامتی ایجاد کند، اما درمان ترجیحی، طب گیاهی است. «Qi Gong» نوعی سیستم درمانی چین با استفاده از فعالیت‌های فیزیکی و کنترل تنفس است که به tai chi مربوط می‌باشد؛ چی گونگ یا «Qi Gong» در طب سنتی چین، روش درمان اصلی برای جوش به شمار نمی‌آید.

Publication Review By: Stanley J. Swierzewski, III, M.D

 

 

منبع: American Academy of Dermatology
مترجم:دکتر زهره دستجردی

نظر بدهید

/* ]]> */